KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Gelecek nesillerin sağlıklı bir biçimde yetişmesini temin etmek ve geleceğin bilgi toplumunun oluşmasında ufacıkta olsa bir katkısı olması amacıyla hem halka ücretsiz dağıttığımız kültürel yayınlarımızla, hem de yayınlanmasında yardımcı olduğumuz eserlerle belediyemiz adeta bir ekol haline gelmiştir. Bu beyanda, belediyemiz birimlerinden olan ve eğitici yönetim hizmetleri de veren Koyunoğlu Müze ve Kütüphanemiz; bu hizmetinin yanı sıra halkımızın faydalanacağı eserlerin neşredilmesinde de öncülük yapmaktadır. Bu eserlerden birkaçını tanıyalım;

 

1. KOYUNOĞLU MÜZE VE KÜTÜPHANESİ YAZMA ESERLER KATALOĞU

Müzemiz Kütüphanesi yazma eserlerin tasnifinde çok büyük emeği geçen, Hocamız Mehmet EMİNOĞLU tarafından hazırlanmış olan katalog, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılında yayımlanmıştır. Eserde, Müzemiz Kütüphanesinde bulunan yazma eserler müellif adı, dili, yazı çeşidi, cilt özellikleri ve konusuna göre sıralanmış, eser kütüphanemizden faydalanmak isteyen araştırmacılarımızın hizmetine sunulmuştur.

 

 

 

 

 

 

2. KONYA SU TARİHİ
Müzemizin elemanlarından Müze Araştırmacısı M. Sabri DOĞAN tarafından hazırlanan “Konya Su Tarihi” adlı eser, KOSKİ Genel Müdürlüğü yayınlarından olup, 2003 yılında yayınlanmıştır. Eserde, Konya sularının İslâmiyet’ten önce başlayıp Selçuklu,Osmanlı,Cumhuriyet dönemlerinden günümüze kadar tarihi seyri anlatılmakta, ayrıca Konya Ovası sulama projelerinin geçirdiği safhalara değinilmektedir.

 

 

 

 

 

 

3. KOYUNOĞLU MÜZESİ’NDE KIRK HADİS MECMUASI
Konya’mız ilim adamlarından Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇIPAN ve sanatçı ve yazar Ahmet EFE tarafından hazırlanan eser, Konya Büyükşehir Belediyesi yayınlarından olup, 2003 yılında çıkmıştır. Şehrî İbrahim tarafından 1715’te kaleme alınmış, Kütüphanemizin 14497 numaralı eseri olan Kırk Hadis Mecmuası, orijinal fotoğraflarıyla yayımlanmıştır. Eserde her bir hadise iki sayfa ayrılmış, bir sayfada hadisin fotoğrafı ve Türkçe anlamı diğer sayfada Türkçe okunuşları ve hadisin kaynak eseri yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

4. GÜFTE VE ŞİİR MECMUASI
Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇIPAN tarafından kaleme alınmış olan eser, Konya İl Kültür Müdürlüğü yayınlarından 2000 yılında çıkmıştır. Kütüphanemizin yazma eserler bölümünde 14695 numaraya kayıtlı olan Derviş Avnî tarafından yazılmış, Güfte ve Şiir mecmuası günümüz Türkçe’sine çevrilmiş, orijinal fotoğraflarıyla yayımlanmıştır. Musikişinasların mutlaka görmesi gereken bir eserdir

 

 

 

 

 

 

 

5.KOYUNOĞLU MÜZESİ’NDE TEZHİBLİ KİTAPLAR ALBÜMÜ
Sanatçı ve yazar Ahmet EFE tarafından hazırlanan albüm Konya Büyükşehir Belediyesi 2003 yılı yayınlarındandır. Albüm kütüphanemizde bulunan el yazma, tezhipli eserlerin orijinal fotoğrafları ile eser hakkındaki bilgilerden oluşmaktadır. Ayrıca albümün girişinde tezhip sanatı hakkında geniş bilgi verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

6. HAT LEVHALARI ALBÜMÜ

Koyunoğlu Müzesindeki Hat Lavhaları albümü, S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültüsi Doç. Dr. Fevzi Günüç tarafından hazırlanmış olup, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında yayınlanmıştır. Eserde müzemizde bulunan hat levhalarında yazan ibareler ve hatların süsleme uslubu hakkında bilgi vermektedir.