KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Konya’nın kültür, turizm ve sosyal hayatında önemli bir yeri olan Koyunoğlu Müzesi, seksiyonlarında yaptığı periyodik düzenlemelerle ziyaretçilerini bilgilendirmektedir.

Çok geniş bir alanda İslam kültürüne ait çeşitli maddi kültür varlıkları sergilenmektedir. Çoraptan halıya kadar pek çok ürünü bulabileceğiniz bölümde, sergilenen materyaller hakkında bilgi alabilirsiniz. El emeği göz nuru oyalar, yöremize ait el örmesi çoraplar, tarihin derinliklerinden seslenen gramofonla başlayan bölüm; buhurdanlıklar, abdest almada kullanılan küp sebiller, çeşitli çini ve seramiklerle devam eder.

Seramik bölümünde Selçuklu dönemine ait, üzerine sıkma tekniği ile yapılmış sülüs mine kâri işlemeli “Zenginliğin ve kanaatin başı takvadır” yazılı tas ile Kubadâbad Sarayı’ndan gelen Selçuklu Sultanlarını avlanırken gösteren duvar çinisi müzemizin zenginliğini gösterir. Büyük bir sabırla işlenmiş bugün havlu dediğimiz sanat eseri peşkirler, o günün insanlarının günlük yaşamlarında bile ne kadar estetik bir ruha sahip olduklarını ve sanatla iç içe yaşadıklarını göstermektedir.

Orta alandaki cam odada; yüzyıllar boyunca kullanılmış ev ve el eşyası keseler, gergef işleri, yataklar, yorganlar, halılar, cepkenler, oda takımları gibi objeler mankenler üzerinde sergilenmektedir.

Bu bölümü çevreleyen vitrinlerde ise sırasıyla; mangallar, bakır, tunç ve altın tombak kaplar, sedef işlemeli masalar ve mücevherat kutuları, kahve kültürüne ait objeler, Konya işi bastonlar, ney, kudüm, bendir, ud gibi musiki aletleri bulunur.

Yine bu bölümde bulunan ateşli ve ateşsiz silahların çeşitliliği ile zaman içerisindeki gelişimi ziyaretçilere heyecan verir. Hz. Ali’ye atfedilen çift ağızlı kılıç ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Gerek Koyunoğlu’nun koleksiyonundan gerekse modern müze binası kurulurken toplanan Konya ve çevresindeki halı, cicim, sumak gibi eşyalar geniş bir salonda sergilenmektedir. Duvar vitrinlerindeki Konya yemek ve oyun kaşıkları, tesbihler, aydınlatma gereçleri, ve saatler çeşitlilikleriyle görenleri hayrete düşürür.