KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Müzeler, insanın uygarlık serüvenini yansıtan kurumlardır. Müzeler, bu serüvene ait eski verileri toplamanın ve saklamanın ötesinde onları korur, onarır, sınıflandırır ve sergiler. Müzeler bir eğlen-dinlen merkezleri oldukları gibi, turizmin temel dinamikleri arasında yer alırlar. Konya; mezar anıtlarıyla, her devrin en önemli yazıtları olan mezar taşlarıyla, yüzyıllardan beridir devam eden kütüphaneleriyle, açık hava müzesini andıran eserleriyle ve müzeleriyle önemli merkezlerden biridir.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi, Türkiye’de belediyeler tarafından kurulmuş ilk özel müzedir. Müze, sergilemenin de yapılabildiği geniş bir bahçe içerisinde iki kat ve üç bin metrekare kapalı alanda kurulmuştur.

Koyunoğlu Müzesi; kültürel varlıklarımızın değerlerini koruyarak, tanıtılmasını sağlamak, yediden yetmişe herkesin kaynaklara ulaşabilmelerini kolaylaştırmak için rehberlik yapmaktadır. Sadece bu kadarla kalmayıp, konusunda uzman kişilerin bilimsel çalışmalar yapması, eğitimler vermesi, yeni koleksiyonlar oluşturulması, sürekli sergilemelerle canlı bir müze hayatı sunma gayretlerini de sürdürmektedir.

Koyunoğlu Şehir Müzesi ve Kütüphanesi Konya'nın tarihi dokusunun muhafaza edildiği  arkeolojik, etnoğrafik, nümizmatik eserlerden oluşan bir müzeye ve 50.000'e yakın kitaptan oluşan bir kütüphaneye ayrıca Konya'nın en geniş gazete ve dergi arşivine sahiptir. Kütüphane içersinde bulunan 50.000'e yakın kitap ve binlerce el yazması eser Koyunoğlu Şehir Müzesi ve Kütüphanesi'nin en değerli varlığıdır.