KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Müzeler, insanın uygarlık serüvenini yansıtan kurumlardır. Müzeler, bu serüvene ait eski verileri toplamanın ve saklamanın ötesinde onları korur, onarır, sınıflandırır ve sergiler. Müzeler bir eğlen-dinlen merkezleri oldukları gibi, turizmin temel dinamikleri arasında yer alırlar. Konya; mezar anıtlarıyla, her devrin en önemli yazıtları olan mezar taşlarıyla, yüzyıllardan beridir devam eden kütüphaneleriyle, açık hava müzesini andıran eserleriyle ve müzeleriyle önemli merkezlerden biridir.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi, Türkiye’de belediyeler tarafından kurulmuş ilk özel müzedir. Müze, sergilemenin de yapılabildiği geniş bir bahçe içerisinde iki kat ve üç bin metrekare kapalı alanda kurulmuştur.

Koyunoğlu Müzesi; kültürel varlıklarımızın değerlerini koruyarak, tanıtılmasını sağlamak, yediden yetmişe herkesin kaynaklara ulaşabilmelerini kolaylaştırmak için rehberlik yapmaktadır. Sadece bu kadarla kalmayıp, konusunda uzman kişilerin bilimsel çalışmalar yapması, eğitimler vermesi, yeni koleksiyonlar oluşturulması, sürekli sergilemelerle canlı bir müze hayatı sunma gayretlerini de sürdürmektedir.
Konya Büyükşehir Belediyesi, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesinin kuruluşu; merhum A.R.İzzet Koyunoğlu’nun özel kütüphanesi ve arşivi ile arkeolojik ve Etnografik eserlerden oluşan koleksiyonunun 1974 yılında Belediyemize devri ile başlamış, 1984 yılında Belediyemiz tarafından yaptırılan yeni hizmet binasında ziyaretçi ve okuyucuların hizmetine sunulmuştur. Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi; Konya’nın tarihi dokusunun muhafaza edildiği on üç bin adet arkeolojik, Nümizmatik, Etnografik eserlerden oluşan bir müzeye ve otuz bine yakın kitaptan oluşan bir kütüphaneye, ayrıca Konya’nın en geniş gazete ve dergi arşivine sahiptir. Müze bünyesinde bulunan Konferans salonu çok amaçlı hizmet vermektedir.
Kültür varlıklarını toplamak, incelemek ve değerlendirmek, halkın eğitimini ve öğretimini artırmak için sürekli sergileme yapan ve bu gaye ile ilmi, eğitici yönetim hizmetleri veren müze müdürlüğümüz, bir anlamda tarihi toplamak ve değerlendirmek olan müzecilik faaliyetlerinin yanı sıra çok daha önemli olan, el yazma ve nadir eserleri de içine alan zengin kütüphanesiyle, bilim adamlarına ve araştırmacılara, gezici kütüphanesiyle de halka ve ilköğretim, lise seviyesindeki okullar için eğitim yönünden geniş bir potansiyele sahiptir.

Büyükşehir Belediyemize bağlı A. R. İzzet Koyunoğlu müzesi Türkiye’de belediyeler eliyle kurulmuş ilk özel müzedir. Aynı zamanda 1900’lü başlangıç tarihiyle yurt içinde kurulmuş özel müzeler içinde bir ilktir. İlk dereceli okullardan başlamak üzere master ve doktora düzeyinde ve bazen daha yukarı akademik alanda eğitici yönetim hizmetleri vermektedir. Hizmet birimimiz başlıca iki ana bölümden, yani Müze ve Kütüphane bölümünden oluşmaktadır.

"Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi; Konya’nın tarihi dokusunun muhafaza edildiği on üç bin adet arkeolojik, Nümizmatik, Etnografik eserlerden oluşan bir müzeye ve otuz bine yakın kitaptan oluşan bir kütüphaneye, ayrıca Konya’nın en geniş gazete ve dergi arşivine sahiptir."
A-FİZİKİ DURUM
Müzemiz 3000m2 kapalı bir alanda iki katlı olarak kurulmuştur. Ayrıca sergilemenin de yapılabildiği geniş bir bahçeye sahiptir. Bahçe içinde A. R. İzzet Koyunoğlu’nun kendi eski evi de bulunmakta olup Konya Evi örneği olarak koruma altına alınmıştır

1-. Ana hizmet binası iki katlı olup bir de bodrum kata sahiptir. Bodrum katta bugün Kon-TV halen yayın hayatını sürdürmektedir. Kon-TV’nin bulunduğu bodrum katla müzenin diğer bölümleri arasındaki fiziki ilişki kesilmiş ve bodrum kat ayrı bir bölüm haline getirilmiştir.

Giriş katında sırasıyla şu bölümler bulunmaktadır:
1-Anadolu Medeniyetleri bölümü,
2-Tabiat tarihi bölümü
3-Sergi bölümü
a-Tablolar
b-Konya fotoğrafları,
c-Selçuklu Sultanları minyatürleri,
d-Cilt örnekleri,
e-Fotoğraf yarışması sonuçları,
4-Hat Bölümü
5-Sikke Bölümü
Üst katta ise ;
1-Etnografya Bölümü
2-Halı Bölümü bulunmaktadır.

İdari bürolar binanın kuzey kısmına bakmakta olup sergilemenin yapıldığı güney cepheden fiziki ilişki bakımından ayrıdır bu da müzemiz açısından bir güvenlik zafiyeti doğurmaktadır. Bu zafiyet müze içinde çeşitli yerlere gizlenmiş hareket detektörleri ve gizli kameralar vasıtasıyla giderilmiştir. Yani alarm sistemi teknik ve uygulama açısından günün koşullarına uygun olup, en üst seviyeye getirilmiştir. Ayrıca yangın alarm sistemi de aynı üst seviyede vazife görmektedir.

B-ESER SAYISI

a-Arkeolojik eser sayısı-2909
b-Etnografik eser sayısı-4158
c-Sikke sayısı-4251

C-ESERLERİN DURUMU

Müzemizde bulunan eserlerin büyük bir kısmı vitrinlerde sergilenmekte olup kalan kısmı depolarda korunmaktadır. Bir genelleme yapacak olursak eserlerin büyük bir kısmı “A” kalite eser olmayıp Koyunoğlu’nun mütevazı imkanlarıyla topladığı 2. ve 3. sınıf eserlerden oluşmaktadır Zaten ünik eserlerin bir çoğuyla da sergileme yapılmaktadır. Ama buna rağmen bütün bu eserlerin Konya toplumunu eğitmek açısından korunup, fotoğraflarının çekilip envanterinin yapılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Bu işlem iki müze uzmanı tarafından sürdürülmekte olup hemen, hemen bütün eserlerin fotoğrafları çekilmiş olup arkeoloji bölümünün envanteri yapılmıştır. Geriye sadece etnografya bölümünün envanterlerinin yapılması kalmıştır.