KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

KOMEK

SORU   : KOMEK nedir ?
CEVAP : Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme  Kursları KOMEK, “örgün eğitim sistemi dışından planlı, programlı ve sistemli olarak yürütülen bir eğitim şekli” olarak tanımlanan “yaygın eğitimin ilkeleriyle gerçekleştirilen bir yetişkin eğitimi organizasyonu”dur.

SORU   : KOMEK hangi kuruma bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir?
CEVAP : Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir.

SORU   : Komek kurslarına kayıt yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
CEVAP : Kayıt yaptırabilmek için http://www.konya.bel.tr adresine girerek KOMEK sayfasında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

SORU   : Hanımlar Lokallerinize kayıt yaptırmak istiyorum. Nereye müracaat etmeliyim?
CEVAP : Selçuklu ve Meram ilçelerinde bulunan lokallerimize Haziran ve Aralık aylarında kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıntı bilgiyi http://www.konya.bel.tr/komek adresinde  bulabilirsiniz. 

SORU   : KOMEK'de hangi eğitimler verilmektedir ?

CEVAP : KOMEK’te el becerilerini geliştirmeye yönelik el sanatları, geleneksel Türk-İslam sanatları, bilgisayar teknolojileri, yabancı dil, spor, sosyal-kültürel ve müzik eğitimleri verilmektedir. KOMEK sağlık alanında bilgilendirici,motive edici ve yaşam standartlarını yükseltici konularda seminerler düzenlenmektedir.

SORU   : KOMEK sunduğu hizmetler karşılığında ücret alıyor mu?
CEVAP : 20  Kurs merkezinde 100'ü aşkın branşda verilen eğitimlerin tamamı ücretsizdir. Ayrıca seminerlerimizden de ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

SORU   : KOMEK'de kursiyer olma şartı nedir?
CEVAP : Zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış herkes KOMEK kursiyeri olabilmektedir.Buna göre KOMEK'de kursiyer alt yaş sınırı 16’dır. Üst yaş sınırı yoktur.

SORU   : KOMEK'de kayıt dönemi ve eğitim süresi hakkında bilgi verir misiniz ?
CEVAP : Kayıtlar Şubat,Haziran ve Eylül ayı alınmakta olup, kayıt tarihleri sona erdikten en geç bir hafta içinde eğitim dönemleri başlamaktadır. MEB'in belirlediği kurallar çerçevesinde 4’er aylık eğitimlerin yanı sıra bazı branşlarda tekamül kursları verilmektedir.

SORU   : Kurs bitiminde sertifika veriyor musunuz?
CEVAP : Evet, kurs bitiminde başarılı olan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriyoruz.

SORU   : KOMEK’den aldığımız sertifikayla iş başvurusu yapabilir miyiz?
CEVAP : Evet, KOMEK’den aldığınız sertifikayla İŞKUR kanalıyla ilan edilen işlere iş başvurusu yapabilirsiniz.

SORU   : Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?
CEVAP : KOMEK’ in kurslarından faydalanmak isteyenlerin başvuru sırasında T.C kimlik numaraları ile diplomalarının fotokopilerini yanlarında bulundurmaları yeterlidir.

SORU   : KOMEK kursiyeriyim, ürünlerimi satmak istiyorum. Ne yapmam gerekir?
CEVAP : KOMEK, kursiyerlerinin ürünlerini satmasında yardımcı olmak amacıyla Sarraflar Yeraltı Çarşısı ve Kule Satış Merkezimiz hizmete açılmıştır. Ürünlerini satmak isteyen kusiyerlerimiz, ürünleriyle birlikte satış merkezlerimize gelerek satış görevlilerimize ürünlerini teslim edebilirler. Karşılıklı imzalanan “ürün teslim tutanağı”nın bir nüshası kursiyerde, diğer nüshası satış görevlisinde kalmaktadır.Böylece ürünler güvence altına alınmaktadır. Satış sonrası ödeme yapılmaktadır.

SORU   : KOMEK kursiyeri değilim, satış merkezlerinizde ürünlerimi satabilir miyim?
CEVAP : Satış merkezlerimizde yalnızca, halen KOMEK’de eğitim alan veya önceki dönemlerde KOMEK’de eğitim almış kursiyerlerimiz ürünlerini satışa sunabilirler.