KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

 

“Uçtan Uca Konya”

Ulusal Video Yarışması Şartnamesi

1- Yarışmanın Adı ve Tanımlar

            Uçtan Uca Konya Reyting Yarışması Konya Büyükşehir Belediyesi Tarafından düzenlenmekte olup yürütücülüğü Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır.

            İdare (Kurum): Konya Büyükşehir Belediyesi

            Yarışmacı: Yarışmaya katılan kişi

2- Yarışmanın Amacı

            Konya ili sınırları içerisinde bulunan turizm alanlarının Paramotor, Paratrike, Mikrolight, Yamaç Paraşütü branşları sporcuları tarafından çekimlerinin yapılarak farklı bir tanıtım anlayışının ilk defa Konya’da uygulanmasını sağlamak.

3- Yarışmanın Kategorisi ve İşleyişi

            “Uçtan Uca Konya” Ulusal Video Yarışması’na, kısa video kategorisinde katılım sağlanabilecektir. Konya ili sınırları içerisinde bulunan turizm alanlarının Paramotor, Paratrike, Mikrolight, Yamaç Paraşütü branşları sporcuları tarafından çekimlerinin yapılarak aşağıda belirtilen mail adresine gönderilmesiyle yarışmaya katılım sağlanmış olacaktır. Gönderilen videolar Konya Büyükşehir Belediyesi Youtube Kanalında yayınlanmaya başlayacak. En fazla izlenme oranına sahip ilk üç video ve idarenin seçtiği bir video dereceye girerek ödül almaya (satın alınmaya) hak kazanacaktır.

4- Katılım Koşulları

            a)      Yarışmaya katılım ücretsizdir.

            b)      Yarışmaya Paramotor, Paratrike, Mikrolight, Yamaç Paraşütü branşlarında yeterliliğe sahip olanlar ve refakatinde uçabilecek kişiler katılım gösterebilir. Yarışmacılar yarışma esnasında; uçuş ve çekimlerde bağlı oldukları mevzuatın gerekliliklerini yerine getirmekle yükümlüdür. Her türlü izin ve emniyet tedbirlerinden yarışmacı sorumludur.

            c)      Yarışmacılar videoları dijitaliletisimofisi@konya.bel.tr adresine (yükleme bağlantısı da olabilir) göndermeleri gerekmektedir.

            d)      Yarışmacı, yarışma için gönderdiği çalışmaların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış, kural ihlali sayılır ve tüm sorumluluk katılımcıya ait olur.

            e)      Videolar Konya il sınırları içerisini kapsamalıdır.

            f)       Drone ile çekilen görüntüler kabul edilmeyecektir.

            g)      Videoların başında çekilen alana ilişkin kısa bilgilerin bulunduğu jenerik yer almalıdır.

            h)      Yarışmacılar en fazla 5 video ile başvuru yapabilirler. Fakat sadece en çok izlenme oranına sahip bir videosu dikkate alınacak ve bir videosu dereceye girebilecektir.

            i)       Video çekimlerinin yarışma tarihleri (25 Haziran - 30 Ağustos) arasında olması gerekmektedir. Bu tarihler arasında olmayan daha önce ya da daha sonra çekilen videolar elenecektir.

            j)       Video dosyaları jenerik dahil minimum 1 maksimum 3 dakika olacak şekilde, ses müzik ve efektleri uygun hale getirilmiş şekilde, FullHD/25 fps (1920x1080) ve MP4 formatında hazırlanmalıdır.

            k)      Yarışmaya herhangi bir teknik formatta çekilmiş videolar başvurabilir. Gösterime uygun görüntü ve ses kalitesi taşıması gereklidir. Teknik kalitesi yeterli görülmeyen videolar değerlendirme dışı bırakılacaktır.

            l)       Çekilen videolarda animasyon, simülasyon tarzındaki etkinlikler yer almamalıdır.

            m)   Kural ihlali yapan ya da yaptığı tespit edilen yarışmacılar ödülden yararlanamayacaktır.

            n)      Yarışmayı düzenleyen kurum, ödül kazanan çalışmaların, kategorisine uygun asıl dosyalarını yarışmacıdan talep edecektir.

            o)      Yarışma sonucu düzenleyen kurumun sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır.

5- Çalışmaların Kullanımı ve Telif Ücreti

            a)      Yarışmada ödül alan çalışmaların yayın, telif, kullanım, sergileme hakkına ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarına çalışmanın sahibi ile birlikte yarışmayı düzenleyen kurum da sahip olacaktır. Bu çalışmalar yarışmayı düzenleyen kurumun arşivinde saklanacaktır. Sahipleri, çalışmaların kullanımı için peşinen izin/ muvafakatname vermiş sayılır. Yarışma sonunda ödül alan ve sergilenen eserler, bütün telif haklarıyla yarışmayı düzenleyen kurum (Konya Büyükşehir Belediyesi) tarafından satın alınmış gibi işlem görür. Katılımcı, çalışmanın/eserin tamamen kendisine ait olduğunu, yayın, telif, kullanım, sergileme, işleme, çoğaltma, yayma vb. faaliyetler neticesinde 3. kişi veya kuruluşların çalışmaya yönelik ileri sürebileceği eser hakkı, komşu hakkı, iktibas, çalıntı eser vs. tüm fikri ve sınai haklara ilişkin taleplerle ilgili hukuki veya cezai sorumluluğun tek başına kendisine ait olacağını beyan ve kabul etmiştir.

            b)      Yarışmada ödül alan ve sergileme alan çalışmalar sahiplerinin isimleri belirtilmek kaydı ile (dergi ve bülten iç sayfa kullanımı, internet sitesi gibi fotoğrafların kullanılacağı alan büyüklüğünün izin vermemesi durumlarında isim belirtilemeyebilir) ayrıca bir telif ücreti ödenmeden yarışmayı düzenleyen kurum tarafından etkinliklerinde ve eğitim faaliyetlerinde, sergi, basılı katalog, dijital katalog (mobil platformlar da dahil), yarışmayı düzenleyen kurumun bünyesindeki web siteleri, yarışmayı düzenleyen kurumun bünyesindeki mobil uygulamalar, yarışmayı düzenleyen kurumun tüm sosyal medya hesapları, dergileri, basılı, dijital, mobil versiyonları, ajanda, poster, takvim, çanta, kutu vs. gibi pazarlama destek ürünleri, basılı yayınlarda ve dijital ortamlarda, kitaplarda, reklamlarda, broşürlerde vb. her türlü tanıtım malzemelerinde, TV programları ve reklamlarında ve ihtiyaç duyulabilecek tüm mecralarda reklam, tanıtım ve eğitim amaçlı kullanılabilecektir. Katılımcı bunlara bağlı olarak ödül dışında herhangi bir talepte bulunmaktan peşinen vazgeçtiğini kabul ve taahhüt eder.

            c)      Katılımcı, ödül verilen eserlerinin isminin belirtilmesi sureti ile yarışmayı düzenleyen kurumun belirleyeceği tarihlerde ve yerlerde sergilenmesi veya yarışmadan sonra aynı konuda yayımlanacak kataloğu da içeren eserde ve yarışmanın tanıtımı amacıyla oluşturulabilecek her çeşit çalışmada yer alması durumunda ödül dışında herhangi bir talepte bulunmaktan peşinen vazgeçtiğini kabul ve taahhüt eder. Ayıca katılımcı işbu yarışma sebebiyle 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince kişisel verilerinin kullanılmasına onay ve açık rıza verdiğini beyan ve kabul etmiştir.

            d)      Yarışmanın kurallarına göre, eserlerin çoğaltılması, basılı veya dijital kataloğa girmesine izin verilir. Bu konuda telif hakkı ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Eserlerin başka amaçlar için kullanımı yarışmayı düzenleyen kurumun iznine tabidir.

            e)      Gönderilen çalışmaların tamamı katılımcı tarafından hazırlanmış olmalıdır. Başkasına ait çalışmaların olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki ve cezai sorumluluğu katılımcıya aittir.

            f)       Yarışmaya gönderilen çalışmalarda görünebilecek insanların, yer alması ve bir yarışmaya gönderilmesine, çalışmanın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu katılımcıya aittir.

            g)      Her türlü uyuşmazlık durumunda Konya Mahkemeleri sorumludur.

Katılımcılar dijitaliletisimofisi@konya.bel.tr mail adresinden eserlerini göndererek başvurabilir. Katılımcılar başvuru ile birlikte yarışma şartnamesi hükümlerini okumuş ve yarışma koşullarını kabul etmiş sayılır. Bu şartname, Katılımcının yarışma çalışmalarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Katılımcıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

6- Yarışma Takvimi:

            Başlangıç Tarihi          : 25 Haziran 2020

            Son Katılma Tarihi     : 30 Ağustos 2020

            Ödül Açıklama           : 30 Ekim 2020

7- Ödüller

            Birincilik     : 5.000 TL (1 Adet)

            İkincilik      : 3.000 TL (1 Adet)

            Üçüncülük  : 1.000 TL (1 Adet)

            Mansiyon    : 1.000 TL (1 Adet)

8- Yarışma Sekretaryası-İletişim:

            Tel: (0332) 352 81 11 (Dahili: 8473/8534)

            E Posta: dijitaliletisimofisi@konya.bel.tr