KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Gönüllü Hayvan Dostları Projesi Örnek Alınıyor

Gönüllü Hayvan Dostları Projesi Örnek Alınıyor

25.01.2021 12:14
Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez hayata geçirdikleri “Gönüllü Hayvan Dostları Projesi” ile son 5 yılda 2 bin vatandaşa 4 bin 500'den fazla hayvanı sahiplendirdi. Hayvan başına sahiplenenlere 125 TL ödeyen Büyükşehir, hayvanlara doğal ortamda sıcak yuva imkanı sunuyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projeye ilgi gösterenlere teşekkür ederek projenin Türkiye'de örnek alındığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk olan “Gönüllü Hayvan Dostları Projesi” ile Geçici Hayvan Bakımevinde rehabilite edilen köpekleri Konya ili kırsalındaki mahallelerde belirlenen gönüllülere sahiplendiriyor.

Proje kapsamında son 5 yılda 2 bin vatandaşa yaklaşık 4 bin 500’den fazla hayvanı sahiplendiren Büyükşehir “e-pati” programı ile de sahiplendirilen hayvanları takip ediyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projenin Türkiye'de örnek alındığını belirterek, sokak hayvanlarının doğal ortamında yaşamını sürdürmesinin önemli olduğunu vurguladı.

“HAYVANLARIN DÜZENLİ TAKİBİNİ YAPIYORUZ”

Başkan Altay, projenin hayata geçtiği ilk günden itibaren yoğun bir katılımın olduğunu belirterek “Proje kapsamında son 5 yılda 2 bin vatandaşımıza 4 bin 500’den fazla hayvan sahiplendirildi. Sokaklarda başıboş ve sahiplerince terk edilen köpekleri, hayvan barınağımızda rehabilite edildikten sonra doğal ortamda yaşamaları için merkez 3 ilçe hariç, 28 ilçemizde gönüllü vatandaşlarımıza sahiplendiriyoruz. Her bir köpek için de aylık 125 lira ailelere katkı payında bulunuyoruz. Amaç hayvanları doğal ortamlarında yaşamını sürdürmelerini sağlamak. Sahiplendirilen hayvanların, ‘e-pati’ programıyla düzenli takibini yapıyoruz.” diye konuştu.

“TÜM YAŞAYAN CANLILARA DEĞER VERİLMESİ GEREKİYOR”

Başkan Altay, Türkiye'nin en büyük ve modern hayvan barınağına sahip olduklarını da ifade ederek, “Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi tam donanımlı, cerrahi ameliyatların yapıldığı ve yerden ısıtma sisteminin dahi düşünüldüğü bir merkez. Tüm yaşayan canlılara değer verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Sokak hayvanlarının bakımına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Belediyemiz bu konuda öncü olmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

“ÇEVREMDEKİLERE DE TAVSİYE EDİYORUM”

Karapınar ilçesi Yenikuyu Mahallesi'nde 3 sokak köpeğini sahiplenen çiftçi Kadir Koçak da ailesinin hayvanları sevdiğini dile getirerek, “Yaklaşık 3 ay önce belediyenin bu çalışmasından haberim oldu. Bu hayvanlara bakma imkanına sahibiz. Burada iki köpeğimin yanına 3 barınak daha yaptım. Çocuklarım da bakıyor, besliyor. Aşırı soğuklarda üşümemeleri için ek tedbirler alıyorum. Bu hayvanlar aynı zamanda sürüye de eşlik ediyor. Çevremdekilere de tavsiye ediyorum. Bunlar da can, sahiplenmek gerekiyor.” ifadesini kullandı.