KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Konya İslami Dayanışma Oyunları’na Hazırlanıyor

Konya İslami Dayanışma Oyunları’na Hazırlanıyor

24.10.2020 18:16
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2021 yılında Konya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 5. İslami Dayanışma Oyunları öncesi olimpik yüzme havuzunun temelini atarak spor salonlarının ve Genel Koordinatörlük Hizmet Binasının açılışını gerçekleştirdi. Bakan Kasapoğlu, Konya’nın farklı branşlarda dünyanın farklı bölgelerinden gelecek sporcuları en güzel şekilde ağırlayacağını ifade etti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “2021 İslami Dayanışma Oyunları'nda tüm dünyaya örnek bir organizasyon gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

2021 yılının Eylül ayında Konya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 5. İslami Dayanışma Oyunları öncesi Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla olimpik yüzme havuzunun temel atma töreni ile okullara kazandırılan spor salonlarının açılışı ve Genel Koordinatörlük Hizmet Binasının açılışı yapıldı.

Bakan Kasapoğlu’nun Konya programı kapsamında ilk olarak Büyükşehir Stadyumu yanındaki olimpik yüzme havuzunun temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın bugüne kadar ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyona hazırlandığını belirterek, “5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Konya’ya bereket getirmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sayın Bakanımıza sonsuz teşekkür ediyoruz. Konya en güzel şekilde ev sahipliği yapmak için bir hazırlık içerisinde. Olimpiyatların 4’üncüsü Bakü’de, Azerbaycan’da gerçekleştirildi. Bu vesileyle Azeri kardeşlerimize her türlü desteğe hazır olduğumuzu; hem ülke olarak hem millet olarak onları desteklediğimizi, dualarımızın onlarla olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

TÜM DÜNYAYA ÖRNEK BİR ORGANİZASYON GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Başkan Altay, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda içinde bulunduğumuz alan dünyanın en güzel stadyumlarından birisi seçilen stadyumumuz. Yapılacak yüzme havuzumuz, atletizm tesislerimiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü binası burayı adeta bir spor merkezi haline dönüşüyor. Yüzme havuzunun ve diğer tesislerimizin Konya’ya kazandırılmasındaki emeğinizden dolayı Bakanımızın şahsınızda bakanlığımıza sonsuz şükranlarımızı iletiyoruz. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Konya’da yapılmasının bir diğer anlamı da şu anda İslam dünyasının en çok ihtiyacı olan birlik mesajların verileceği organizasyon olmasıdır. Herhalde bu mesajı en iyi şekilde verecek yer de Konya‘dır. Hazreti Mevlana’nın geçmişten itibaren ifade ettiği; bir olalım, birlik olalım söylemini de inşallah 2021’de tüm dünyaya haykırmış olacağız. Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile birlikte bakanlığımızın öncülüğünde inşallah en güzel ev sahipliğini yapmak için gayret içerisinde olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Konya’nın gençlik ve spor anlamında öncü şehirlerden olduğunu ifade ederek, bu öncülüğü 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın pekiştirileceğini söyledi. Özboyacı, “5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Konya gibi tarihinde birleştirici ve bütünleştirici olmuş bir şehirde yapılıyor olması oldukça manalı diye düşünüyorum.” dedi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, “Bugün Konyamız için bir bayram günü. Hem Bakanımızın teşrifi hem de İslami Dayanışma Oyunları’nın; gençliğiyle, tarihiyle, kültürüyle dünyaya örneklik teşkil eden Konyamızda icra edilecek olmasının mutluluğunu hep beraber yaşıyoruz. Bu mutluluğu bize yaşatan; Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza Konyalılar adına teşekkür ediyorum. Konyamız Büyükşehir Belediyemizin imkan ve potansiyeliyle, ilçe belediyeleriyle beraber kamu kuruluşlarıyla İslami Dayanışma Oyunlarını en iyi bir şekilde icra edecek.” İfadelerini kullandı.

GENÇLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise, Konya’nın 2021 İslami Dayanışma Oyunları’na çok güzel bir organizasyonla ev sahipliği yapacağını söyledi. Bakan Kasapoğlu, Konya’nın farklı branşlarda, dünyanın farklı bölgelerinden gelecek sporcuları en güzel şekilde ağırlayacağını ifade ederek, “Ülkemiz her noktada; sağlığıyla, eğitimiyle, sanayisiyle, ekonomisiyle, sporuyla, altyapısıyla, ulaştırmasıyla, teknolojisiyle her alanda zirveye oynuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyon, güçlü liderliği ile gelinen durum bu. Durmadan, usanmadan, yorulmadan, hiçbir engele aldırış etmeden, operasyonlara hiçbir şekilde pirim vermeden bu birlik tablosuyla, bu kardeşlik ile inşallah yarınlara yürüyeceğiz. Hedefimiz her şeyin en güzeline layık olan insanımızın kalite standartlarını her daim daha yukarılara taşımak. Sayın Cumhurbaşkanımız sporun, sporcunun, gençlerin en büyük dostu. Bunu en güzel şekilde icraatlarla ortaya koyan bir lider.” dedi.

HEDEFİMİZ YARINLARIN ŞAMPİYONLARINI DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE YETİŞTİRMEK

Sporun Konya için çok önemli bir kavram olduğunu da vurgulayan Bakan Kasapoğu, “Biz inşallah Konya’yı bu gerçekleştireceğimiz tesislerle sporda ulusal anlamda bir şehir olarak daha yukarıya taşıyacağımız gibi; uluslararası noktada bir spor turizmi destinasyonu olması açısından da çok ama çok daha yukarılara taşıyacağız. Bugün İslami Dayanışma Oyunları’nda önemli merkezlerden biri olacak olimpik yüzme havuzumuzun temelini atıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde Türkiye’nin ilk bisiklet veledromunun temelini atacağız. Yine bu bölgede atletizm pistimiz, cimnastik salonumuz olacak. Bunların her biri sembol mekanlar olacak. Bizim bir diğer hedefimiz de yarınların şampiyonlarını daha güçlü şekilde yetiştirmek. Her alanda sporcularımızı daha çok geliştireceğiz, daha güçlü yetiştireceğiz. Yarınların yıldızlarını, yarınların olimpiyat şampiyonlarını, Avrupa şampiyonlarını Türkiye’nin dört bir yanından çıkaracağımız gibi yine Konyamızdan yetişecek gençlerimiz de bu anlamda bizim göğsümüzü kabartacak. Bugünkü işbirliği için başta Valimize, milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

SPOR SALONLARI VE GENEL KOORDİNATÖRLÜK BİNASI AÇILDI

Bakan Kasapoğlu, Selçuklu Belediyesi tarafından 4 okula yaptırılan spor salonlarının açılış programlarına da katıldıktan sonra Konya 2021 Genel Koordinatörlük Hizmet Binasının açılışını gerçekleştirdi. Bakan Kasapoğlu, tesisin hayırlara vesile olmasını dileyerek, “İslami Dayanışma Oyunlarımızın faaliyetlerini buradan başlatmış olacağız. Gerek tesis noktasında, gerekse hazırlıkların diğer projeleri çerçevesinde inşallah tüm hızıyla bu faaliyetleri alnımızın akıyla, Konya’nın o güzel sıcak ev sahipliği ile gerçekleştireceğimizden şüphemiz yok. Rabbim yar ve yardımcımız olsun, hayırlara vesile kılsın.” dedi.

Açılışın ardından Konya 2021 Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.