KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Bakan Yardımcısı Alpaslan ve Başkan Altay Tarihi Alanları İnceledi

Bakan Yardımcısı Alpaslan ve Başkan Altay Tarihi Alanları İnceledi

04.10.2020 12:15
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan; Çatalhöyük, Boncukluhöyük ve Payitaht Müzesinde incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bakan Yardımcısı Alpaslan'a teşekkür ederek, “Şehrimizin geçmişten gelen değerlerini geleceğe taşımayı ve bu değerleri turizm gelirine çevirmeyi hedefliyoruz. Konya olarak hep beraber bunu başaracağımıza inanıyorum.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülsettar Yarar, Konya’nın tarihi dokusuna yön veren Çatalhöyük, Boncukluhöyük ve Payitaht Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Heyet ilk olarak dünyada bilinen ilk yerleşim yeri olan Çatalhöyük’e ziyaret gerçekleştirerek bilgi aldı. Çatalhüyük’te incelemelerde bulunan heyet daha sonra elde edilen kazılarla dünya tarihine ışık tutan Karatay ilçesinde bulunan Boncukluhöyük ve ardından Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kılıçarslan Şehir Meydanı’na inşa edilen Payitaht Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Kadim Şehir Konya, İlk yerleşim yeri olan Çatalhöyük’ten bugüne bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, bulunmuş olduğu konum itibariyle medeniyetlerin kesiştiği yer olmuştur. Şehrimizin geçmişten gelen değerlerini geleceğe taşımayı ve bu değerleri turizm gelirine çevirmeyi hedefliyoruz. Konya olarak hep beraber bunu başaracağımıza inanıyorum. Sayın Bakan Yardımcımıza ziyaretleri nedeniyle teşekkür ederim.” dedi.