KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

29.08.2020 10:49
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyük Taarruz’un, aziz milletimizin yedi düvele karşı verdiği yeniden dirilişin destanı olduğunu belirterek, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı şöyle:

“30 Ağustos Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 98. yıldönümünü idrak ediyoruz. Yediden yetmişe koca bir milletin, işgalcileri Anadolu topraklarından atmak için topyekûn taarruza geçtiği o gün, dünya tarihinin en büyük destanlarından biri yazılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından işgal edilen Anadolu toprakları Ağustos ayının son haftasında eşi görülmemiş bir kıyama şahitlik yapmıştır.

Türk Milleti’nin en güçlü Anadolu kalelerinden, Selçuklu Payitahtı Konya’nın hiç şüphesiz Büyük Taarruz ’da müstesna bir yeri vardır. Büyük Taarruz’un planları 9 ay boyunca Batı Cephesi Karargâhı olarak kullanılan Akşehir’de hazırlanmış; Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk de hazırlıkları denetlemek için uzun süre Akşehir’de kalmıştır.

Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü günü olan 26 Ağustos’ta başlatılan savaş; 30 Ağustos’ta kazanılan büyük zaferin ardından 9 Eylül’de düşmanın İzmir’den denize dökülmesi ile son bulmuştur.

O gün arkasına bakmadan Ege Denizi’nden yol bularak kendi topraklarına kaçmaya çalışanların torunlarının, 98 yıl öncesini unutarak ‘Mavi Vatan’ımızda yeni oyunlar oynadıklarını görüyoruz. Bazı sömürgeci devletleri arkasına alarak hadsiz söylem ve eylemlerde bulunan Yunanistan'a Büyük Taarruzu bir daha okumasını tavsiye ediyoruz.

Büyük Taarruz; yıllar süren savaş ve yokluklar nedeni ile bitap düşmüş aziz milletimizin yedi düvele karşı verdiği yeniden dirilişin destanıdır. Büyük Taarruz; son damla kanı toprağa düşmeden vatanı teslim etmemeye kararlı kutlu bir ordunun ‘Ya istiklal, ya ölüm’ yeminidir.

Büyük Taarruz ruhunu her daim diri tutmak, bu topraklarda var olabilmemizin yegâne reçetesidir. O ruh var oldukça, Allah’ın izniyle milletimizi alt edecek bir güç yoktur.

Büyük Zafer’den 98 yıl sonra bugün daha da güçlenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önünü kesmeye yönelik tüm çabalar boşa çıkarılacaktır. Türkiye, 30 Ağustos 1922’de verdiği mücadelenin daha çetinini verecek güç, kararlılık ve imana sahiptir. Bir ve beraber olduğumuz müddetçe baş edemeyeceğimiz sorun, kazanamayacağımız savaş yoktur.

Şanlı milletimizin zafer ayı Ağustos, yeni büyük zaferlerin muştularını fısıldamaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Ağustos günü milletimize vermiş olduğu büyük müjde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne küresel güç olma yolunu açacak büyük bir keşiftir. Yeni müjdelere gebe bu keşifle Türkiye şaha kalkacak, ‘Kızıl elma’ hedefine bir adım daha yaklaşacaktır.

Büyük Zafer’in 98. yıldönümünde başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ordumuzun tüm yiğit neferlerini ve onları geride destekleyen cümle ecdadımızı minnetle ve şükranla yâd ediyorum.

Aziz milletimizin ve tüm hemşehrilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor; vatan uğruna canını, kanını veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, duayla anıyorum.”