KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Hicri Yeni Yılımız Mübarek Olsun

Hicri Yeni Yılımız Mübarek Olsun

20.08.2020 10:11
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hicri yeni yılı ve Müslümanların ortak duygularını barındıran Muharrem ayının gelişini kutlayarak, bu önemli günlerin tüm İslam alemi için barışa ve huzura vesile olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hicri yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Altay’ın mesajı şöyle:

“Yeni hicri yıla girmenin ve Müslümanların ortak duygularını barındıran Muharrem ayını idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Hicret, İslâm tarihinin en önemli hadisesidir. Müslümanlar, müşrik ve kâfirlerin zulmünden kurtulmuş, İslam dini geniş kitlelere yayılma imkânı bulmuştur.

Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicretinin esas alındığı Hicrî Takvimin başlangıcı kabul edilen Muharrem ayı, Hz. Adem’in tövbesinin kabulü, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan selamete çıkması, Hz. İbrahim’in ateşten kurtulması ve Hz. Musa’nın Firavun’un zulmünden kurtuluşu gibi birçok önemli olaya şahitlik etmiştir. Ne yazık ki, Peygamber Efendimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin’in Kerbelâ’da şehit edilmesi de Muharrem ayının onuncu gününe tesadüf etmiştir. Bugün biz Müslümanlara düşen görevlerden biri, tarihimizdeki müessif olaylardan ibret almak, birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranıştan kaçınmak; Hz. Hüseyin ve diğer şehitlerimiz için dua etmektir.

Muharrem ayında yaşattığımız güzel geleneklerimizden biri de aşuredir. Halkımız arasında yaygın bir şekilde yaşatılan aşure geleneği; bizlere her zaman paylaşmanın ve yardımlaşmanın hazzını yaşatmış, bolluk ve bereketin timsali olmuştur. Tövbelerin kabul edildiği bu önemli günü layıkıyla idrak edebilmeyi temenni ediyorum.

Bu düşüncelerle, Konyalı hemşehrilerimin ve milletimizin Hicri Yeni Yılını tebrik ediyor, tüm İslam alemi için barışa ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin.”