KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Başkan Altay KSO Meclisinde Ulaşım Yatırımlarını Anlattı

Başkan Altay KSO Meclisinde Ulaşım Yatırımlarını Anlattı

27.02.2020 08:23
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Sanayi Odası Meclis üyeleriyle bir araya gelerek; toplu ulaşımda Konya’ya çağ atlatacak; Konya Metrosu, Banliyö, yeni tramvay hatları ve yeni açılacak caddelerle ilgili bilgi verdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Sanayi Odası (KSO) Meclis Toplantısına katılarak sanayicilere Konya Metrosu, KONYARAY Banliyö hattı ve ulaşım projeleri hakkında bilgi verdi.

KSO Meclis Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’in başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında sanayiciler ile bir araya gelen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Metro projesinin sadece toplu ulaşım projesi olmadığını, Konya'ya bir Avrupa şehri unvanı kazandıracağını söyledi. Projenin 4,5 yılda bitirilmesinin planlandığını belirten Başkan Altay, "Konya Metrosu projesinde, 1 milyar 194 milyon Euro’luk yatırımın ihalesini yaptık. Şu anda şantiye kuruluyor. Proje 4,5 yıl sürecek. Ama biz daha önce bitirmek için hep birlikte çaba sarf ediyoruz. Bu Konya'da sadece toplu ulaşım projesi değil, Konya'ya bir Avrupa şehri unvanı kazandıracak çok önemli bir iş" diye konuştu.

Projenin son teknoloji kullanılarak yapılacağına işaret eden Başkan Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak alternatif ana caddeler açmak için de çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

BANLİYÖ, KONYA METROSU KADAR ÖNEMLİ BİR PROJE

KSO Meclis üyelerine Yaylapınar'dan başlayıp, Konya OSB'ye kadar gidecek olan KONYARAY Banliyo hattı ile ilgili de bilgi veren Başkan Altay, "Bu proje, üzerinde uzun süre çalıştığımız bir projeydi. Burada taşıt alımları belediyemiz tarafından, geri kalan işlemler TCDD tarafından yürütülüyor. Proje iki fazda gerçekleştirilecek. Birinci faz eski gardan başlayıp, Lojistik Merkeze kadar olan hat. Bunun ihalesini bu yıl gerçekleştireceğiz. İkinci fazda eski gardan Yaylapınar’a kadar olan; Lojistik Merkezden Aliya İzzetbegoviç Caddesi üzerinden Konya OSB'ye kadar olacak olan iki duraklı bir hattı kapsıyor. Bu ikinci faz, yatırım programına girdiğinde onun da ihalesini en kısa sürede yapacağız. Bu da Konya Metrosu kadar önemli bir proje. Burası bizim ulaşım aksımızda olmayan, ama yolcu trafiğinin olduğu bir hat. Böylece hat üzerindeki tüm sanayi bölgeleri için toplu taşıma imkanına kavuşmuş olacağız" ifadelerini kullandı.

Başkan Altay, yeni tramvay hatları, yeni açılacak caddeler, diğer ulaşım projeleri ve Eski Sanayi’nin gibi konularda da sanayicilere bilgi verdi.

TEKELİOĞLU'NDAN BAŞKAN ALTAY'A TEŞEKKÜR

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Veli Tekelioğlu da, Büyükşehir Belediye Başkanı Altay'a hem Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi'nin yer tahsisi için hem de Konya OSB'ye kadar gidecek olan banliyö hattı için teşekkür etti.