KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Büyükşehir’den Genç Tercümanlar (Young Interpreters) Projesi

Büyükşehir’den Genç Tercümanlar (Young Interpreters) Projesi

02.01.2020 10:06
Konya Büyükşehir Belediyesi, AB Destekli “Genç Tercümanlar Stratejik Ortaklık Projesi”ni hayata geçiriyor. Projenin amacı; şehirdeki iki ve daha fazla dil bilen mültecilerle ilkokul seviyesindeki mülteci çocukların dil ve katılım becerilerini geliştirerek ailelerinin eğitimlerinde etkin rol almasını sağlamak.

Konya Büyükşehir Belediyesi, AB fonlarıyla desteklenen Genç Tercümanlar (Young Interpreters) Stratejik Ortaklık Projesi’ni yürütüyor.

İngiltere’nin koordinatörlüğünde Yunanistan, İspanya ve İtalya ortaklığıyla hayata geçirilen “Genç Tercümanlar Stratejik Ortaklık Projesi”nin ilk toplantısı İngiltere’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Proje ile Konya’da eğitim gören, iki ve daha fazla dil bilen ya da öğrenen ilkokul seviyesindeki mülteci öğrenciler için genç tercüman modülleri oluşturarak yetenekleri için tanınırlık sistemi kurulması; ayrıca göçmenlerin dil ve katılım becerilerini geliştirerek ailelerin çocukların eğitiminde daha etkin rol almasının sağlanması amaçlanıyor.

Oluşturulan eğitim modülleri ile eğitmen eğitimleri gerçekleştirilecek ve belirli tarihlerde toplantılar yapılarak proje paydaşı ülkelerle bilgi alışverişinde bulunulacak.