KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Kıbrıs Barış Harekatına Katılan Gaziler Yavru Vatan’da

Kıbrıs Barış Harekatına Katılan Gaziler Yavru Vatan’da

06.12.2019 11:15
Konya Büyükşehir Belediyesi, 45 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Konyalı Kıbrıs Gazilerini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürdü. Anılarını tazeleyerek duygulu anlar yaşayan gaziler, gazi oldukları topraklara tekrar ayak basmanın mutluluğunu yaşadı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 45 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Konyalı Kıbrıs Gazilerini hatıralarını canlı tutmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürdü.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Konya Şubesi üyeleri, yavru vatana düzenlenen gezi kapsamında ilk olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti. Başbakan Tatar’a Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın selamını ileten gaziler, Tatar’ı 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerine davet etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakanı Tatar da, Kuzey Kıbrıs’ın bugün geldiği nokta itibariyle 1974’te gerçekleşen Barış Harekatı’nın ne kadar isabetli bir adım olduğunu kanıtladığını, var olmaya devam etmek için birlik-beraberlik içinde yaşamak zorunda olduklarını belirterek, tüm gazilere sevgi ve saygılarını iletti.

3 gün süren Kıbrıs programı kapsamında gaziler; Yavuz Çıkarma Plajı, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Barış ve Özgürlük Müzesi, Girne Kalesi, Dr. Fazıl Küçük Anıtı, 1974 Barış Harekatı’nda şehit düşen askerlerimizin yattığı en büyük şehitlik olan Boğaz Şehitliğini ziyaret ederek gazi oldukları topraklara tekrar ayak basmanın mutluluğunu yaşadı.