KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
“Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” Başladı

“Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” Başladı

27.11.2019 12:36
Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen “Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak ile dünyadan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden yoğun katılımla başladı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde; Ticaret Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) desteğiyle düzenlenen “Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” başladı.

Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen zirvenin açılışında konuşan KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, ahiliğin sıradan bir esnaf birliği olmadığını anlatarak, "Ahilik, sırf para kazanıp ticaret yapmak gayesi ile kurulmamıştır. Önce adalet, hak, ahlak, insan, vatan diyerek sıraladığı değerler ahiliğin sıradan bir teşkilat olmadığını göstermektedir" diye konuştu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, ahiliğin kadim değerlerimizin temel taşlarından biri olan toplumun her kesimini kucaklayan bir medeniyet projesi olduğunu ifade ederek, ahiliği sıradan bir esnaf hareketi olarak değerlendirmenin yanlış olacağını belirtti.

AHİLİK FELSEFESİNİ HAYATIMIZDA İÇSELLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Programa katılan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, ahiliğin kültürümüzün önemli bir parçası olduğunu hatırlatarak, “Sadece bir meslek örgütüyle sınırlanmış bir yapı değil, ahiliğin temelinde insan yatıyor. Ahiliğin kültür ve felsefesini bizim hayatımızda içselleştirmemiz gerekiyor. Sosyal dayanışmayı, isimler arasındaki farklılığın ortadan kaldırılmasını, yardımlaşmayı, dürüstlüğü düstur olarak benimsemiş bir felsefe bu. Onun için bu felsefeyi bizim günlük hayatımızda da benimsememiz lazım” dedi.

KONYA’NIN SOKAKLARINDA AHİLİK KÜLTÜRÜNÜN HALA DEVAM ETTİĞİNİ GÖZLEMLEYEBİLİYORUZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya için çok önemli bir günü yaşadıklarını kaydederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ni gerçekleştiriyoruz. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum. Konya ahiliğin merkezi. Bu topraklar Çatalhöyük’ten başlayarak tarımın, ticaretin merkezi olmuş. 1071 yılından sonra Selçuklulara başkentlik yapmış Konya ahilik kültürünün de başlangıcı. O günden bugüne kadar ahiliğin sürdürüldüğü, esnaflığın her aşamasında ticaretin devam ettiği bir şehirde yaşıyoruz. Bugün Konya’nın sokaklarında, caddelerinde, Konya’nın bedesteninde ahilik kültürünün hala devam ettiğini gözlemleyebiliyoruz. Onun için bu zirvenin burada yapılıyor olması bizim için büyük mutluluk. İnşallah zirveden çıkacak sonuçların başta esnafımız olmak üzere ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

AHİLİK, AHLAK İLE AKLI BİR ARAYA GETİREREK ÇALIŞMAYI BİZE EMRETMİŞ

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Ahiliği yaşatmak onun ilkelerini yeniden hayatımıza nakşetmek aslında geleceği ihya etmektir. Ahilik bize hak ve hakikati, sabrı, hayatı ihya etmeyi, üretimi, refahı artırmayı, Türkiye’yi geleceğe taşımayı, insanlarımızı mutlu edebilmek için de ahlak ile aklı bir araya getirerek çalışmayı bize emretmiş” diye konuştu.

AHİLİK MUTLU OLMAK VE MUTLU ETMEKTİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, “Ahilik, insanın hayatına, mesleğine, çevresine, milletine, vatanına değer demektir. İnsana mutluluk verebilmekle orantılı olduğunu görüyoruz. Kendi bencil benliklerimizi aşarak dertli ve muhtaç insanların imdadına yetiştiğimizde verdiğimiz mutluluk, o mutluluğun verdiği keyif, birbirimize destek olmanın bize kattığı değerle aslında mutlu olduğumuzu hatırlatmaktır ahilik. Bize de düşen mutluluk verebildiğimiz sürece mutlu olduğumuzu hatırlamak ve bu yolda insana insan olduğu için değer katarak çalışabilmektir” şeklinde konuştu.

ZİRVENİN KONYA’DA DÜZENLENMESİ BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da zirvenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde olmasının çok önemli olduğuna değinerek, “Devletimizin başının bu işi sahiplenmesi ve Konya’da olmasına onay vermesi bizim için büyük bir onurdur” dedi.

Konuşmaların ardından Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’nin açılışını gerçekleştiren protokol üyeleri stantları gezdi.

ÇOK SAYIDA PANEL VE ETKİNLİK DÜZENLENECEK

4 gün sürecek zirve kapsamında, iş dünyasının önde gelen şirketlerinin yanı sıra esnaf ve sanatkârların ürünlerini uluslararası arenada tanıtma fırsatı bulacağı fuar da düzenlenecek. Zirve kapsamında düzenlenecek çeşitli panellerde, Türkiye'nin önemli iş insanları ve akademisyenleri ahilik kültürünü ele alacak.