KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Göksu-Taşeli Havzası Kalkınma Projesi

Göksu-Taşeli Havzası Kalkınma Projesi

25.11.2019 14:39
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı iş birliğinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de katkısıyla yürütülen Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi toplantısı yapıldı. AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü ile ilgili ilçelerden yöneticilerin katıldığı toplantıda, bölgenin kalkınmasına, kırsal altyapının iyileştirilmesine büyük katkı sağlayacak proje fonunun verimli kullanılması konusu ele alındı. Konya Büyükşehir Belediyesi, yatırımlara mali destek vererek fonun verimli kullanılması konusunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte koordinasyonu sağlayacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Göksu-Taşeli Havzası Kalkınma Projesi Toplantısı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’ın başkanlık ettiği toplantıya; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Tarım Reformu Genel Müdür Hasan Özlü, Seydişehir, Bozkır, Hadim, Taşkent, Güneysınır, Akören, Ahırlı ve Yalıhüyük ilçelerinden kaymakamlar, belediye başkanları, ilçe tarım müdürleri ve ilgili kurumların yetkilileri katıldı.

Toplantıda; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile işbirliği içinde Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) finansal desteği ile 2017-2023 yılları arasında Ahırlı, Akören, Bozkır, Güneysınır, Hadim, Taşkent ve Yalıhüyük ilçelerine bağlı 141 mahalle, Karaman’da Başyayla, Ermenek, Sarıveliler ve merkez ilçelerine bağlı 97 köy olmak üzere, 238 mahalle ve köyü kapsayan 22 milyon 270 bin Euro’luk bütçenin etkin ve verimli kullanımı ile ele alındı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin fonun verimli kullanılması konusunda aktif rol üstlenmesinin ve Konya’ya yapılacak yatırımlara mali destek sağlamasının öneminin ele alındığı toplantıda, Konya’ya yapılacak yatırımların koordinasyonunun Konya Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım Müdürlüğü tarafından yürütülmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle kırsal altyapının iyileştirilmesi, yayla ve mera yollarının ıslahı, küçük ölçekli tarımsal sulama yatırımlarının hayata geçirilmesi ve mevcut tesislerin bakım onarımı konularında fondan ayrılacak bütçe ve kendi sağlayacağı mali destekle aktif olarak sürecin içerisinde yer almasının önemi vurgulandı.

Programda, ilçelerden gelen yöneticilerin projenin içeriği ve yürütülmesi konusunda görüşleri alınarak gelecek dönem planlamalarına altlık oluşturacak istişarelerde bulunuldu.

Proje ile Konya ve Karaman’ın az gelişmiş bölgelerinde ekonomik çeşitliliğin desteklenerek yoksulluğun azaltılması, kırsal nüfusun gelirinin artırılması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, değer zinciri gelişimi ve sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi aracılığıyla ekonomik çeşitliliği destekleyerek kırsal yoksulluğun azaltılması, tarımsal ve sosyal altyapı hizmetlerini geliştirerek kırsal kalkınma ve refahın arttırılması yoluyla kırsal alanların cazibesinin artırılması hedefleniyor.