KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
“Kardeşim Olur musun?” Projesi Türkiye’ye Örnek Oluyor

“Kardeşim Olur musun?” Projesi Türkiye’ye Örnek Oluyor

19.11.2019 10:21
Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, savaş ve çeşitli nedenlerle Türkiye’ye sığınan mülteci çocukların topluma adaptasyonlarını kolaylaştırmak amacıyla “Kardeşim Olur Musun?” projesini sürdürüyor. Türkiye’ye örnek olan projede görev alan gençler, birçoğu öksüz ve yetimlerden oluşan çocuklarla çeşitli etkinlikler yaparak yakından ilgileniyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından yürütülen “Kardeşim Olur musun?” Projesi’nde yeni dönem etkinlikleri başladı.

Savaş ve çeşitli nedenlerle Türkiye’ye sığınan mülteci çocukların topluma adaptasyonlarının sağlanması ve savaştan kalan kötü anılarının unutturulması amacıyla üç yıldır sürdürülen proje kapsamında, gençler her hafta farklı bir içerikle etkinlikler gerçekleştirerek çocuklarla bir araya geliyor.

Eğitici ve eğlenceli faaliyetlerin yer aldığı etkinliklerde çocukların sosyolojik ve psikolojik açıdan gelişmesine katkı sağlamaya gayret eden Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi üyesi gençler, proje boyunca birçoğu öksüz ve yetimlerden oluşan mülteci çocuklarla bire bir ilgileniyor.

Türkiye’ye örnek olan projede görev alan öğrenciler; iletişim kurabilen, empati yapabilen, eğitici ve örnek teşkil edecek nitelikteki gönüllü üniversite öğrencileri arasından mülakat ile belirleniyor.