KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Başkan Altay: Metro Şehrimize Yapılan En Büyük Kamu Yatırımı

Başkan Altay: Metro Şehrimize Yapılan En Büyük Kamu Yatırımı

04.11.2019 14:07
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya için tarihi öneme sahip metro ihalesinin imzalarının atılmasına şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, AK Parti iktidarları tarafından Konya’ya yapılan en büyük kamu yatırımının en kısa sürede temelinin atılarak ilk etabının 4 yıl içinde tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya için tarihi öneme sahip metro projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

AK Parti Konya Başkanlığı’nda AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Tahir Akyürek, Halil Etyemez, Orhan Edem, Hacı Ahmet Özdemir, Gülay Samancı, Selman Özboyacı’nın katılımı ile gerçekleştirilen gündem değerlendirme toplantısında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Kasım 2002’de hizmet yolculuğuna başlayan AK Parti’nin Konya’ya ve ülkeye çok önemli hizmetlerde bulunduğunun altını çizdi. Bugüne kadar yapılan hizmetlerin en büyüğünün imzasına önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Altay, “Böylece şehrimize bugüne kadar yapılan en büyük kamu yatırımının imzasını gerçekleştirmiş olduk. Konya Metro’sunun başlangıcını yapıyoruz. İnşallah en kısa sürede temel atma töreniyle başlayacak bu yolculuğun 4 yıl içinde tamamlanması planlanıyor” ifadelerini kullandı.

Konya Metro’sunun 21.1 kilometrelik ilk etabının Köyceğiz Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsü’nden başlayıp Meram Tıp Fakültesi, Beyşehir Yolu, Eski Sanayi, Yeni Gar İstasyonu, Fetih Caddesi, Ahmet Özcan Caddesi, Çeçenistan Caddesi ve Meram Belediyesi’nde tamamlanacağını dile getiren Başkan Altay, “Toplam 22 duraktan oluşacak metromuzda 35 dakikada seferin tamamlanması planlanıyor. Planlanan sefer aralığı 4 dakika ile 2.72 dakika arasında gerçekleşecek. 4 katanerli taşıtlardan oluşan bir sistemle yolcu taşımayı arzu ediyoruz. Böylece Meram ve Selçuklu arasında vatandaşlarımız için kolay bir ulaşım arzu ediyoruz. İnşallah ikinci etabın da tamamlanmasıyla birlikte Konya çok önemli bir merhaleyi kat etmiş olacak” şeklinde konuştu.

KONYA GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞINDA HEP ÖNCÜ OLDU

Konya’nın geçmişten günümüze özellikle demir yolu taşımacılığında hep öncü olduğunu, 1989-90’lı yıllarda Anadolu’da ilk raylı sistemi kullanan şehir olduğunu hatırlatan Başkan Altay, “Konya ayrıca Yüksek Hızlı Treni Türkiye’de ilk kullanan illerden oldu. Anadolu’da bakanlığın üstlendiği ilk metrolardan birisi şehrimizde gerçekleşmiş oluyor. Burada şehrimiz adına önemli bir kazanç da 2019 yılında yaptığımız protokolle taşıt alımlarının bakanlık tarafından üstlenilmesi oldu. 2015’teki ilk protokolde bu yükümlülük bize aitti. Böylece Büyükşehir Belediyemiz önemli bir yükümlülükten kurtulmuş oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, tüm bakanlarımıza, genel başkan yardımcılarımıza, il başkanımıza ve milletvekillerimize süreçteki desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Şehirlerin rekabeti günümüzde ülke rekabetlerin önüne geçti. Artık şehirler birbiriyle yarışıyor. Şehirler için en önemli kriterlerden birisi de toplu taşıma ağının niteliği, sınıfı, yolcu kapasitesi. Konya da bu manada metrosu olan şehirler kategorisine kavuşmuş olacak” dedi.

BU, BİRLİKTE ÇALIŞMANIN, HEDEFE DOĞRU ODAKLANMANIN BAŞARISIDIR

Projenin toplam yatırım bedelinin 1 milyar 190 milyon Avro olduğunu ifade eden Başkan Altay, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Konya Metrosunun tamamı 30 metre yeraltında tünel açma sistemiyle tamamlanması arzu ediliyor. AK Parti özellikle Konya’dan bugüne kadar nasıl en yüksek oyu almışsa yerel seçimlerde de en yüksek oyu aldı. Sayın Cumhurbaşkanımız da Konya’ya sevgisini her zaman hizmetleriyle ifade etti. ‘İstanbul’da yaşamasaydım Konya’da yaşardım’ diyerek hepimizi onurlandırdı ve gerçekleştirilen yatırımlarla da aslında Konya bugüne kadar almadığı çok önemli hizmetleri almaya devam etti. İnşallah bundan sonra da bu hizmetlerin devamı gelecektir. Bu aslında birlikte çalışmanın, bir hedefe doğru odaklanmanın başarısıdır. Şehrimizin bir başarısıdır. İnşallah Konya’mız için hayırlı olur.”