KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Sıfır Atık Projesinde En Çok Atık Pil Toplayan Okullar Ödüllendirildi

Sıfır Atık Projesinde En Çok Atık Pil Toplayan Okullar Ödüllendirildi

31.10.2019 12:15
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde uygulanan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında en çok atık pil toplayan okullara ödülleri verildi. Program kapsamında Sıfır Atık Projesi’ndeki ilk 10 pilot okul tarafından Sıfır Atık Sergisi de düzenlendi.

“Sıfır Atık Projesi” kapsamında 2018-2019 yılı Atık Pil Toplama Kampanyası Ödül Töreni ve Sıfır Atık Sergisi programı düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, Sıfır Atık Projesi’nin hem dünyamızı hem de ahiretimizi imar etmeye dönük çok güzel bir çalışma olduğuna değindi. Uslu, “Milli Eğitim bünyesinde 110 okula atık kutuları yerleştirdik. İnşallah en kısa sürede bunu bütün okullarımıza yaymayı ve öğrencilerimizle birlikte bunu başarmayı hedefliyoruz ki bunun nesiller boyu sürdürülebilirliği olsun” ifadelerini kullandı.

Türkiye Atık Pil Derneği Temsilcisi Çevre Mühendisi Hatice Yıldız da, “Konya’da son beş yılda çok büyük mesafeler kat ettik. Üç ilçede başlattığımız çalışmayı 31 ilçeye yaydık. Şu anda bir yıl içerisinde Konya’da yaklaşık 15 ton atık pil toplanıyor. Bu gerçekten büyük bir rakam. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne ve ilçe belediyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Selçuklu Belediyesi Saygı Anaokulu öğrencileri tarafından geri dönüşüm malzemelerinden hazırlanan defile gösterisi katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

En çok atık pil toplayan okullara ve Sıfır Atık kampanyasındaki ilk 10 pilot okul tarafından hazırlanan Sıfır Atık Sergisinde dereceye girenlere çeşitli ödüllerin verildiği programın sonunda, öğrenciler tarafından hazırlanan Sıfır Atık Sergisi’nin de açılışı yapıldı. Protokol üyeleri, atık malzemelerden yapılan birbirinden başarılı ve güzel nesnelerin yer aldığı sergiyi beğenerek gezdi.

Programa; Çevre ve Şehircilik Konya İl Müdürü Hülya Şevik, merkezdeki ve ilçelerdeki okullardan öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi de merkezdeki 110 okulu projeye dahil etmişti.