KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
7. Konya Bilim Festivali’ne İlgi Büyük

7. Konya Bilim Festivali’ne İlgi Büyük

05.10.2019 15:30
TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Konya Bilim Festivali’ni ziyaret etti. Mandal, Konya Bilim Merkezi’nde başlayan her bir tecrübenin diğer bilim merkezlerine de aktarılmasından dolayı Konya Bilim Merkezi’nin en önem verdikleri bilim merkezi olduğunu ifade ederek, “Hafta sonu her yaş grubundan insan buraya gelmeyi tercih ediyorsa demek ki doğru iş yapıyoruz demektir” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bilim Festivalinin en güzel yanının çocukların etkinliklerin bire bir içinde yer almaları olduğunu belirterek, “İnanıyoruz ki, bu çocuklar burada gördükleriyle geleceğin Türkiye’sini inşa edecek” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezinde başlayan 7. Konya Bilim Festivali, ikinci gününde de on binlerce kişiyi ağırladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, yedincisi düzenlenen Konya Bilim Festivali’nin ikinci gününde festivale katılanlarla bir araya geldi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, cıvıl cıvıl bir ortam olduğunu ve insanların çocuklarıyla festivalde birçok etkinliğe katıldığını belirterek, kurulan 100 çadırda 500 görevlinin çocuklarla bilimsel etkinlikler yaptığını etti. Bilim Festivalinin en güzel yanının çocukların etkinliklerin içinde bire bir yer almaları olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Robot kodluyorlar, simülatörde uçak uçuruyorlar, kağıdın baştan sonra yapılışını görüyorlar ve daha birçok etkinliğe katılıyorlar. Aslında bilimle ilk tanışmada neyi başarabileceklerini göstermeye çalışıyoruz. Bilim Festivali Konya’nın dışında birçok ilden de ziyaretçiyi ağırlıyor. Çocuklarımızı ‘Sen de Yapabilirsin’ sloganıyla aslında bu işi başaracaklarına inandırıyoruz. Bu çocuklar burada gördükleriyle çok daha güzel şeyler üretecekler, geleceğin Türkiye’sini inşa edecekler ve Türkiye’yi lider bir ülke haline getirecekler” dedi.

ÇOCUKLARIMIZ HEM EĞLENİYOR HEM BİLİME BAŞLANGIÇ YAPIYOR

Konya Bilim Merkezi’nin 100 bin metrekarelik alanda 26 bin metre kapalı alanı 6 büyük sergi salonu, planetaryum ve gözlem eviyle Türkiye’ye örnek bir bilim merkezi olduğunun altını çizen Başkan Altay, “Bilim Merkezimiz şu anda Türkiye’deki diğer bilim merkezlerine ve Fas’taki bilim merkezine rehberlik yapıyor. Sergilerimizi kendimiz hazırlıyoruz. Yıl boyunca burada çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Türkiye’de okuyan tüm fen lisesi öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokolle burada eğitimler alıyor. Yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Konya Bilim Merkezi CERN’e bağlantı yaparak oradaki bilim insanlarıyla görüşüyor. Hacettepe Üniversitesiyle ve buradaki üniversitelerle programlar düzenliyoruz. Yaz aylarında bilim kampları düzenliyoruz. Aslında Bilim Merkezi Konya’da bilimin gelişmesi için önemli bir fırsat. Çocuklarımız burada hem eğleniyor hem de bilime bir başlangıç yapıyor. İnşallah geleceğin Türkiye’si çok daha güzel olacak. Her yaş grubundan insanımızı Konya Bilim Festivali’ne davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

MANDAL: “150 BİN KATILIMCININ HEDEFLENMESİ HEYECAN VERİCİ”

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise festivalde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başladı. Konya Bilim Merkezi’nin en önem verdikleri bilim merkezi olduğunu aktaran Mandal, “Çünkü burada başlayan her bir tecrübe diğer bilim merkezlerine aktarılıyor. 2014 yılında açıldığından beri büyük etkinliklerle ve faaliyetlerle devam ediyor. Bu yıl festivalde hedef 150 bin ziyaretçi sayısına ulaşmak. İl bazında bakıldığı zaman 150 bin katılımcının olması gerçekten heyecan verici. Bugün cumartesi ve her yaş grubundan insan buraya gelmeyi tercih ediyorsa demek ki doğru iş yapıyoruz demektir. Bundan dolayı Büyükşehir Belediyemize ve Bilim Merkezimizdeki tüm çalışanlara teşekkür ediyoruz.

Bilim festivallerini ülkede sadece farkındalık oluşturmak için değil, aynı zamanda Türkiye’nin geleceğinin insan kaynaklı olduğunu ve bu kaynağın bilim ve teknoloji temelli olması açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Mandal, “Dolayısıyla bu tür festivaller, atölyeler bu sürece önemli katkıda bulunuyor. Bilim ve teknoloji üretecek olan gençlerimiz burada. Onların heyecanına ortak olmak için geleceğimizi inşa etmek için, milli teknoloji hamlemizi geliştirmek için tüm bilim ve teknoloji dostlarını, ülkemizin geleceğinde ben de varım demek isteyen herkesi bilim festivaline davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Konya Bilim Festivali, Pazar akşamına kadar Konya Bilim Merkezi bahçesinde ziyaretçilerini ağırlayacak.