KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
18 Ülkeden Göçmenler KOMEK’te Meslek ve Dil Öğreniyor

18 Ülkeden Göçmenler KOMEK’te Meslek ve Dil Öğreniyor

30.07.2019 16:04
Uluslararası Çalışma Örgütüyle işbirliği yapan Konya Büyükşehir Meslek Edindirme Kursları, 18 ülkeden geçici koruma kapsamındaki 580 göçmene dil ve meslek öğretiyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında çok sayıda göçmen dil ve meslek eğitimi alıyor.

KOMEK ve ILO iş birliğinde yürütülen proje kapsamında 18 ülkeden geçici koruma kapsamındaki 580 göçmen, hem Türkçe öğreniyor hem de meslek sahibi oluyor. Türkçe A1 ve A2 dil kurslarının yanı sıra sıva, yemek, boya, giyim, mefruşat ve kuaförlük gibi alanlarda eğitim alan öğrencilerin meslek sahibi olduktan sonra ülke ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor. Kursiyerler, eğitimlerin sonunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Eğitim Merkezinden onaylı sertifikalar elde ediyor.

HEDEFİM AİLE VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK

Kursun meslek edinme anlamında kendisine çok faydalı olduğunu belirten Nur Cemal Ertürk, “Afganistanlıyım ve 11 yıldır evliyim. Türkiye'ye 2010'da geldim. Ailem orada yaşıyor. Daha önce böyle bir yerde eğitim almamıştım ama şimdi bu kursta hem Türkçeyi öğrendim hem de meslek sahibi oldum. Hedefim kendi iş yerimi açıp üretmek, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlamak” dedi