KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Bilim Meraklıları Astronomi Şenliğinde Buluştu

Bilim Meraklıları Astronomi Şenliğinde Buluştu

28.07.2019 13:36
Konya Bilim Merkezi ve AFAD işbirliğinde Kilistra bölgesinde düzenlenen Astronomi Şenliği bilim meraklılarını bir araya getirdi. Programda; gündüz astronomi ve uzay temalı yarışmalar, atölye çalışmaları ve teleskopla güneş gözlemi yapılırken gece de gökyüzü gözlemleri yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi ile Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Astronomi Şenliği düzenlendi.

Meram ilçesine bağlı Tarihi Kilistra (Gökyurt) Mahallesi’nde gerçekleştirilen Astronomi Şenliği’ne çok sayıda bilim meraklısı ve davetli katıldı. Etkinliğin gündüz bölümünde astronomi ve uzay temalı yarışmalar ile atölye çalışmaları gerçekleştirilirken kurulan teleskoplarla güneş gözlemi yapıldı. Ayrıca AFAD tarafından düzenlenen çeşitli yarışmalara ve doğa eğitimlerine iştirak eden katılımcılar hem eğlendi hem öğrendi.

Etkinliğin gece bölümünde ise bulutsuz ve ışık kirliliğinin olmadığı bir gecede gökyüzü gözlemleri yapılırken sadece yaz mevsiminde görülebilecek takım yıldızlarının, Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin gözlemleri yapıldı. Katılımcılara gece karanlığında yıldızlara bakarak yön bulma eğitimleri verildi.

AFAD Konya İl Müdürü Yıldız Tosun, programa katkı sağlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi’ne ve Konya Bilim Merkezi'ne teşekkür etti.