KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Afgan Öğrenciler Konya’yı Yakından Tanıdı

Afgan Öğrenciler Konya’yı Yakından Tanıdı

20.06.2019 15:47
Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Maarif Vakfı işbirliğiyle hazırlanan protokol kapsamında Afganistan’da bulunan Afgan Türk Maarif Okulları öğrencileri, Konya’ya gelerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 40 Afgan öğrenci Konya’yı gezdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Maarif Vakfı işbirliğiyle hazırlanan protokol kapsamında 40 Afgan öğrenci, Konya’nın tarihi ve turistik mekanlarını rehberler eşliğinde gezi. Öğrenciler; Mevlana Türbesi, Kalehan- Ecdat Bahçesi, Büyükşehir Belediyesi Stadyumu, Japon Parkı, Tropikal Kelebek Bahçesi, Selçuk Üniversitesi Kampüs Alanı, Türk Yıldızları Parkı ve Konya Bilim Merkezi’ni inceleyerek bilgi aldı.

Afgan öğrenciler, şehrin tarihi geçmişinden ve şehircilikte geldiği noktadan etkilendiklerini belirtti.

ÇORUM’DA OKUYAN ÖĞRENCİLER DE KONYA’YI GEZDİ

Öte yandan, Konya Valiliği ve Çorum Valiliği işbirliğiyle hazırlanan ‘Dil Kardeşliği’ projesi kapsamında Çorum’da okuyan ortaokul ve lise düzeyindeki 76 öğrenci de Konya’yı gezerek şehri yakından tanıdı.

İçlerinde farklı ülkelerden okumak için gelenlerin de bulunduğu öğrenciler, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İrfan Kültür Merkezi Konya Panorama Müzesi, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Konya Bilim Merkezi, Mevlana Türbesi, Sille ve Tropikal Kelebek Bahçesi’ni gezerek bilgi aldı.