KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
UCLG Kültür Zirvesinde Konya’nın Çalışmaları Anlatıldı

UCLG Kültür Zirvesinde Konya’nın Çalışmaları Anlatıldı

12.04.2019 10:45
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Eş Başkanlığını yürüttüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı tarafından Arjantin’de düzenlenen 3. Kültür Zirvesi’nde kültürel farkındalığın artırılması adına Konya’da hayata geçirilen çalışmalar anlatıldı.

Eş Başkanlığını Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın yaptığı Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) 3. Kültür Zirvesi ve UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı Arjantin’de gerçekleştirildi.

Dünyada binden fazla şehrin üyesinin bulunduğu UCLG’nin Buenos Aires’te gerçekleştirilen Kültür Zirvesindeki ‘Şehirlerdeki Kültürel Doğal Miras ve Gençlik’ temalı oturumda Konya’da kültürel mirasın gençler tarafından fark edilmesi için yapılan çalışmalar anlatıldı.

Arjantin’in Montevideo şehrinde düzenlenen Yönetim Kurulu toplantısında ise, UCLG’nin, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası alanda daha aktif olarak yerel yönetimlerin sesini duyurması gerektiğinin, bunun için üyeler ve bölgeler arası ilişkilerin kuvvetlendirilmesinin önemi vurgulandı. Toplantıda ayrıca yerel yönetimler ve mülteciler meselesi, UCLG Barış ödülü ve bu yıl Kasım ayında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Durban şehrinde gerçekleştirilecek UCLG Dünya Zirvesi hazırlık çalışmaları ele alındı.