KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Konya, Kutlu Karşılamaya Hazırlanıyor

Konya, Kutlu Karşılamaya Hazırlanıyor

11.04.2019 11:24
Anadolu’nun kadim şehirlerinden Konya, Hz. Mevlâna ve ailesinin şehre gelişinin 791. Yıldönümü kutlamalarına hazırlanıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Mayıs’ta Rumi Özel Tren Seferiyle başlayacak etkinlikler kapsamında Filistinli Le Trio Joubran grubunun konseri, Sufi Film Günleri, temsili karşılama programı, sevgi ve hoşgörü yürüyüşü gibi etkinliklerin yapılacağını söyledi.

Günümüzden sekiz asır önce sevgiyle gerçekleşen kutlu bir yolculuğun son durağı olan Konya, Hak aşığı Mevlana Celaleddin Rumi’nin Konya’ya gelişinin 791. Yıldönümü kutlamalarına hazırlanıyor.

Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği Teşrif-i Konya karşılama törenleri bu sene ilk kez 3 Mayıs 2019 Cuma günü siyaset, sanat, spor, akademi dünyasından önde gelen isimlerin katılacağı Rumi Özel Tren Seferiyle başlayacak. Trende ney dinletisi ve Mesnevi sohbeti eşliğinde medya, sanat, spor ve akademi dünyasından önemli isimler bulunacak.

TEMSİLİ KARŞILAMA YAPILACAK

Hz. Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi ve ailesinin Karaman’dan Konya’ya yürüyüşlerinin temsili olarak Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından karşılanmalarıyla başlayacak etkinlikler, Şems-i Tebriz-i Türbesinden Mevlana Türbesine yapılacak “Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü” ve Mevlana'nın sandukası başında 'Gülbank' duasıyla devam edecek.

FİLİSTİNLİ LE TRİO JOUBRAN GRUBU KONSER VERECEK

Medya, spor, ilim ve kültür dünyasından davetlilerin katılacağı Teşrif-i Konya kutlamaları kapsamında; sema gösterisi, Vuslat isimli tiyatro oyunu ve mistik müzikte dünya çapında üne sahip üç kardeşten oluşan Filistinli Le Trio Joubran grubunun konseri de yer alacak. 3-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında ebru, seramik, resim sergileri, Sokakta Sanat gibi etkinliklerin de yer alacağı kutlamalar, ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Sufisin Sufi Sinema Günleriyle sona erecek.

“791 YIL SONRA BU KUTLU GELİŞİ YENİDEN YAŞATACAĞIZ”

Konya’nın, Mevlana ve ailesinin gelişiyle birlikte ilim, sevgi ve hoşgörünün merkezi haline geldiğine dikkat çeken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın sekiz asır önce Belh’ten uzun bir yolculuk sonunda bu topraklara gelen Hz. Mevlâna ve ailesini kucaklayan merkez olduğunu belirterek, “İnsanın bir yolculuk halinde olduğundan söz eden Hz. Mevlâna, ilerleyen yıllarda fikir dünyasının gelişiminde bu uzun ve zahmetli yolculuğun payının büyük olduğunu ifade etmiştir. Selçuklu çağının Horasan’dan Endülüs’e uzanan, geniş İslam coğrafyasının en kıymetli ilim, felsefe ve sanat merkezlerinden biri olan Konya, Hz. Mevlâna ve ailesinin teşrifleriyle nice Hak dostunu bağrına basmış ve daha büyük önem kazanmıştır. Düşünce ve eserleriyle Anadolu’ya sevgi barış ve kardeşliği getiren Hak aşığı büyük düşünür Mevlana’nın şehrimize gelişlerini 791 yıl sonra yeniden yaşatacağız” dedi.