KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Büyükşehir, Konya’nın Tanıtımına Katkı Sağlıyor

Büyükşehir, Konya’nın Tanıtımına Katkı Sağlıyor

27.03.2019 11:22
Konya Büyükşehir Belediyesi, Malezya’da düzenlenen Matta Turizm Fuarı’na katılarak şehrin tanıtımına katkı sağladı. Fuar kapsamında Türk kültürünün tanıtıldığı programa Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı, Malezya Turizm, Sanat ve Kültür Bakanı Mohammadin Hacı Ketapi, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Hacı Kamarudin Jaffar ve çok sayıda yabancı büyükelçi katıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen Tur ve Seyahat Acenteleri Fuarı’na (MATTA) katılarak Türkiye’yi temsil etti.

11 ülkeden 160 katılımcının yer aldığı ve 3 günde 152 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda Konya’nın tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımını yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, standı ziyaret edenlere tanıtım broşürleri takdim etti.

Yine Kuala Lumpur’da Malezya’nın Türkiye Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk kültürünün tanıtıldığı bir program düzenledi. Sema programı, ebru sanatı gösterisi ve Türk Tasavvuf Müsikisi Konserinin yer aldığı programa; Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı, Malezya Turizm, Sanat ve Kültür Bakanı Mohammadin Hacı Ketapi, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Hacı Kamarudin Jaffar ve çok sayıda yabancı büyükelçi katıldı.

Büyükelçi Kavakcı, semanın ruhunu anlamak için Mevlana Celaleddin Rumi'nin anlaşılması gerektiğini belirterek, "Mevlana insanlığa verdiği öğütlerde başkalarının kabahatini örtmede gece gibi olmayı tavsiye etmiş, cömertlikte akan su gibi, öfke ve kinde ölü gibi davranmayı öğütlemiş, tevazuda toprak gibi olmak gerektiğini savunmuş ve herkesten olduğu gibi görünmesini, göründüğü gibi olmasını istemiştir" ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜRÜMÜZÜ TÜRK İNSANIYLA PAYLAŞMAYI UMUYORUZ”

Malezya Turizm, Sanat ve Kültür Bakanı Mohammadin Hacı Ketapi de Türkiye ve Malezya’nın diplomatik ilişkilerinde 55. yıl dönümünün kutlandığına dikkat çekti. İki ülke ilişkilerinin Osmanlı İmparatorluğu ve Malay Sultanlıkları zamanına dayandığını vurgulayan Bakan Mohammadin, “Bazı liderlerimiz Türk kanı taşımaktadır. Bu bakımdan bizler kardeş sayılırız. Bu ve benzeri etkinlikler iki ülke arasında köprü niteliği taşıyor” dedi.

PAKİSTAN’DA DA SEMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi, yurt dışı tanıtım programları kapsamında Türkiye Maarif Vakfı işbirliğiyle Pakistan’ın Lahor ve Karaçi şehirlerinde de sema programları düzenleyerek yurt dışında şehrin tanıtımına katkı sağlamayı sürdürdü.