KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Büyükşehir, 1 Milyon Bez Torbayı Kendi Atölyelerinde Üretiyor

Büyükşehir, 1 Milyon Bez Torbayı Kendi Atölyelerinde Üretiyor

21.01.2019 12:20
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik başlattığı Sıfır Atık projesine destek veren Konya Büyükşehir Belediyesi, KOMEK ve ASEM atölyelerinde 1 milyon bez torba üretimi yapıyor. Bez torbaların üretildiği atölyelerden birini inceleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyaspor ile birlikte yürütülen proje kapsamında bez torbaların dağıtımına en kısa sürede başlayacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Sıfır Atık projesine destek vermek amacıyla bez torbaların üretiminin gerçekleştirildiği KOMEK Mefruşat atölyelerinden birinde incelemelerde bulundu.

Atölyede devam eden bez torbaların üretim çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Altay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevreyi korumak adına plastik poşetlerin kullanımını azaltmak için düzenlenen kampanyaya destek olduklarını ifade etti. Yılbaşından itibaren plastik poşetlerin ücretli olduğunu anımsatan Başkan Altay, “Burada amaç ücret değil, vatandaşımızın plastik poşet kullanımını azaltmak. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak kampanyaya destek veriyoruz. İnşallah 1 milyon bez torbayı vatandaşımıza dağıtacağız. Şu anda KOMEK ve ASEM’lerde hanımlarımız üretmeye başladılar. İki konuda farklılığımız var. Birincisi bez torbaları satın almıyoruz, KOMEK’lerde vatandaşlarımız üretiyor. Kendi evlerinde de üreten kardeşlerimiz olacak. Böylece onlara küçük de olsa destek olmayı arzu ediyoruz. İkincisi şehrimizin önemli markası olan Konyaspor da bu projede ortağımız. Hem çevre bilincimizin oluşması hem de Konyaspor’un tanınırlığının artması için bu kampanyayı birlikte yürütüyoruz. İnşallah dağıtımına da en kısa süre de başlamayı planlıyoruz. Şu an ilk etabın üretilmesi için KOMEK kurslarımızdaki kursiyerlerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor” dedi.

Atölyelerde çalışan kursiyerler de hem çevre temizliğine hem de aile bütçesine katkıda bulunmak için bez torba üretimi yaptıklarını belirterek, kendilerine bu imkanı veren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Bez torbalar, Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarından (KOMEK) ile Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri’nden (ASEM) mezun olan kursiyerlerin ev ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla çalıştığı atölyelerde üretiliyor.