KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Şehir Tiyatrosu Ocak Ayında 5 Oyunla Sanatseverlerle Buluşuyor

Şehir Tiyatrosu Ocak Ayında 5 Oyunla Sanatseverlerle Buluşuyor

02.01.2019 11:02
Nitelikli yapımlarıyla Konyalı sanatseverlerin büyük beğenisini toplayan Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Ocak ayında 4’ü yeni olmak üzere 5 oyunla seyircisiyle buluşacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Ocak ayında sahnelenecek oyunlarla yine sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Birbirinden nitelikli yapımlarıyla bugüne kadar büyük beğeni kazanan Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları, “Abdulhamid Han; Ateş Çemberi” oyununun yanı sıra 4 yeni oyunu daha Konyalı tiyatro severlerle buluşturacak.

EDEBİYATIMIZIN ÖNEMLİ ESERİ “AMAK-I HAYAL” TİYATRO SAHNESİNDE

Taner Büyükarman tarafından tiyatroya uyarlanan ve yönetmenliğini Mustafa Uzman’ın üstleneceği “Amak-ı Hayal” oyunu, Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunlarından birisi. 14, 15, 28 ve 29 Ocak’ta sahnelenecek oyun; Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi’nin kaleme aldığı eseri konu alıyor.

Edebiyatımızın önemli tasavvufi ve felsefi metinlerinden biri olan, hayalin derinlikleri anlamına gelen ve uzun yıllar boyunca farklı düşünce sahibi entelektüellerin ilgisini çeken Âmâk-ı Hayâl; tasavvuf düşüncesini oluşturan farklı inanış tarzlarının ve genel olarak da Vahdet-İ Vücûd inancının çerçevesinde şekilleniyor ve hayatın anlamını sorgulayan Raci’yi ve onun ontolojik yani varoluşsal arayışını anlatıyor.

KONYALI SANATSEVERLER “80 GÜNDE DEVR-İ ÂLEM” YAPACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunlarından bir diğeri de “80 Günde Devr-i Âlem”. Jules Verne tarafından yazılan dünyaca ünlü romanın oyununu Başak Othan yönetiyor. Oyun 21 ve 22 Ocak’ta seyircisiyle buluşacak.

GENÇ BİR TEĞMENİN “TATAR ÇÖLÜ” İLE MÜCADELESİ

2. Dünya Savaşı sonrasında İtalyan edebiyatının usta eserlerinden biri olan ve Dino Buzatti tarafından kaleme alınarak oyunlaştırılan “Tatar Çölü” eseri, genç ve hevesli bir teğmen olan Giovanni Drogo’nun, ilk görev yeri Bastiani Kalesi ve burayı çevreleyen uçsuz bucaksız çölle “savaşı”nı konu alıyor. Zuhal Öz’ün yönettiği oyun, 7 ve 8 Ocak’ta sahnelenecek.

“KELEBEK AVCISI” ÇOCUKLARA ORMAN YAŞAMINI VE EKOSİSTEMİ ANLATACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Betül Odabaşı tarafından kaleme alınan “Kelebek Avcısı” oyununu ise çocuklarla buluşturacak.

Halil Küreş’in yönetmenliğini yapacağı oyun, ormanda kendi halinde yaşayan hayvanların para kazanmaktan başka bir düşüncesi olmayan kelebek avcısı Aksi Kafa ile olan karşılaşmalarını ve sonrasında yaşananları konu alıyor. Eğlenceli ve şarkılı bir oyun olan “Kelebek Avcısı”nda çocuklara doğa sevgisi aşılanırken, kendi akışı içerisinde bir dengesi olan orman yaşamından da kesitler sunuluyor. Çocuklara orman yaşamı ve ekosistemi anlatan oyun 26 Ocak’ta sahnelenecek.

“ABDULHAMİD; ATEŞ ÇEMBERİ” İLGİ GÖRMEYE DEVAM EDİYOR

Yönetmenliğini Çağatay Çiftçi’nin yaptığı, Eyüp Toru’nun oyunlaştırdığı “Abdülhamid; Ateş Çemberi” oyunu da Konyalı sanatseverlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Ocak ayında da sahnelenecek oyun Sultan Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmeden önce verdiği mücadeleyi konu alıyor. Oyun 7 ve 8 Ocak’ta sahne alacak.

BİLET SATIŞ NOKTALARI

Konyalı sanatseverler tiyatro biletlerini; Mevlana Kültür Merkezi, Selçuklu Kongre Merkezi, Konya Tren Garı’nın karşısındaki Kültür A.Ş. Merkez Ofisi ile yine Belediye Yeraltı Çarşısı içerisindeki Kültür A.Ş. Satış Ofisi ve sehirtiyatrosu.konyakultur.com adresinden satın alabiliyor.