KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Başkan Altay Mevlana Çarşısı Esnaflarıyla Buluştu

Başkan Altay Mevlana Çarşısı Esnaflarıyla Buluştu

28.12.2018 12:49
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana Çarşısı esnaflarıyla bir araya gelerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylanan Mevlana Çarşısı ve çevresindeki tarihi alanın yenilenmesiyle ilgili projenin hayata geçirilmesi sürecini istişare etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana Çarşısı esnaflarıyla buluştu.

Başkan Altay, çarşı ve çevresindeki tarihi alanın yenilenmesiyle ilgili projenin ele alındığı toplantıda proje başvurusunun Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan onaylandığını hatırlatarak bölgenin ve esnafın Konya için taşıdığı önemin farkında olduklarını kaydetti.

TİTİZLİKLE ÇALIŞIYORUZ

Altay, “Hepiniz burada yıllardır ticaret yapıyorsunuz. Burası şehrimizin en önemli yerlerinden birisi. Bedesten ile Mevlana Müzesi ve Aziziye Camii ile Sultan Selim Camii arasında bir alandayız. Mevlana Meydanı ile birlikte burası aslında şehrimizin en can alıcı yeri. Mevlana Çarşısı’nın bizim için de bir önemi var. Buradaki mevcut yapının artık sürdürülemez olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile burası kentsel yenileme alanı ilan edildi. Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerle görüşmelerimiz sürüyor. Bir mesafe de kat ettik ama biraz daha detaylı konuşup taleplerinizi dinleyip süreci nasıl yürüteceğimize karar verelim istiyoruz. Bu konuda hep birlikte titiz bir planlama yapma gayreti içerisindeyiz. Hep birlikte bir uzlaşı ile süreci yürütmek istiyoruz. Buranın yapım süreci boyunca ticaretinizin devam etmesi ile alakalı sizlerin de fikirlerini alalım istiyoruz” dedi.

Karatay Belediye Başkanvekili Mehmet Uzbaş ve AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç’in de katıldığı toplantıda Mevlana Çarşısı esnafları da bölgeye gösterdiği ilgi nedeniyle Başkan Altay’a teşekkür ettiler.