KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Anıldı

25.12.2018 12:50
Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu işbirliğinde vefatının 82’nci yıldönümünde Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenledi. Program kapsamında düzenlenen panelde Milli Şair’in hayatı ve sürgün yılları, nesilleri aşan düşünce yapısı ve ülkemize yaptığı katkılar konuşuldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Milli Mücadele ruhuna ömrünü adayan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 82’nci yılında düzenlenen panel ve sergi programıyla andı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezindeki “Milli Şairimiz Mehmet Akif” konulu panel öncesi konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, Mehmet Akif Ersoy’u iyi anlanmak gerektiğini belirterek, Akif’in yeni nesillerin yetişmesi için örnek alınması gereken bir şair olduğunu söyledi.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil ise, Mehmet Akif Ersoy’u anmak, hatırlamak adına programın paydaşı olduklarını belirterek, platform olarak bu haftayı Mehmet Akif Ersoy Haftası ilan ettiklerini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından Eshabil Yıldız moderatörlüğünde Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın ile Eğitimci Yazar Fahrettin Gün’ün konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi.

Panelde konuşmacılar Mehmet Akif’in hayatı ve sürgün yılları, nesilleri aşan düşünce yapısı ve ülkemize yaptığı katkılar hakkında bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Anma programı kapsamında Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatından kesitlerin sunulduğu fotoğraf sergisi de açıldı.

“ASIM BİR VAROLUŞ HİKÂYESİ” OYUNUNUN ÖZEL GÖSTERİMİ YAPILACAK

Anma Etkinlikleri kapsamında 27 Aralık Perşembe günü Selçuklu Kongre Merkezi’nde Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği ve büyük ilgi gören “Asım Bir Varoluş Hikâyesi” oyunu da özel gösterimle sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Oyun için ücretsiz rezervasyon www.sehirtiyatrosu.konyakultur.com adresinden yapılabiliyor.