KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Nijerli Bakan’dan Büyükşehir’e Ziyaret

Nijerli Bakan’dan Büyükşehir’e Ziyaret

20.11.2018 15:56
Nijer Ortaöğretim Bakanı Mohamed Sanoussi Elhadji Samro ile beraberindeki heyet, Konya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Başkanvekili Mithat Büyükalim ile görüştü.

Türkiye Maarif Vakfı’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Nijer Ortaöğretim Bakanı Mohamed Sanoussi Elhadji Samro ile beraberindeki heyet, Konya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Nijer Heyeti ile görüşen Konya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mithat Büyükalim, Konya’nın tarihten bu yana içinden geçtiği her medeniyetten etkilendiğini ve bugünlere geldiğini belirterek, “Nijer’den Agades ile kardeş şehir ilişkimiz var. Zaten Afrika ile olan tüm ilişkilerimiz de tamamen kardeşlik ilişkisi üzerine kurulu. Ülke olarak amacımız, çok eskiye dayanan ve zamanla maalesef azalan kardeşlik ilişkilerimizi tekrar ilerletmek. Ziyaretiniz de bu manada kıymetli” dedi.

Nijer Ortaöğretim Bakanı Mohamed Sanoussi Elhadji Samro da ziyaret programı boyunca çok sıcak karşılandıklarını belirterek şunları kaydetti: “Bugün bir kez daha Türkiye ile kardeş olduğumuzu gördük ve kendimizi burada hiç yabancı gibi hissetmedik. Bizler de Türkiye ile daha iyi ilişkiler kurmak amacındayız.”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mithat Büyükalim ziyaretin sonunda günün anısına Nijer Milli Eğitim Bakanı Mohamed Sanoussi Elhadji Samro’ya Mesnevi’nin Fransızca çevirisi ile Sikke takdim ederken; Bakan Samro ise Büyükalim’e Konya ile kardeş şehir olan Agades’in ambleminin işlendiği bir tablo hediye etti.