KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Kılıçarslan Gençlik Merkezi Öğrencilere Rehberlik Ediyor

Kılıçarslan Gençlik Merkezi Öğrencilere Rehberlik Ediyor

01.11.2018 11:20
Konya Büyükşehir Belediyesi Kılıçarslan Gençlik Merkezi, 2010 yılından bu yana binlerce öğrencinin AB Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve Eurodesk ile tanışmalarını sağlarken; 28 Avrupa ülkesiyle kurulan ortaklıklar sonucunda öğrencilere Avrupa’daki projelere katılma fırsatı, Avrupalı gençlere de Türkiye’ye gelerek kültürümüzü yakından tanıma imkanı sundu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kılıçarslan Gençlik Merkezi, Konya’da eğitim gören öğrencilere yönelik yaptığı etkinlik ve projelerle öğrencilerin eğitimlerine, kültürlerine ve sosyal hayatlarına katkı sağlıyor.

2010 yılından bu yana gençler konusunda birçok projeye imza atan Konya Büyükşehir Belediyesi Kılıçarslan Gençlik Merkezi, bilgilendirme toplantıları, proje yazma eğitimleri, proje geliştirme kamplarıyla bugüne kadar 2 bine yakın lise ve üniversite öğrencisine çeşitli projelerde rehberlik etti. Bu öğrencilerin AB Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve Eurodesk ile tanışmalarını sağlanırken söz konusu kurumlarca organize edilen programlardan nasıl faydalanacakları konusunda öğrencilere rehberlik edildi.

Avrupa Birliği Eurodesk Temas Noktası olarak faaliyete geçişinden bugüne kadar 28 Avrupa ülkesiyle kurulan ortaklıklar sonucunda binin üzerinde lise ve üniversite öğrencisine Avrupa’daki projelere katılma fırsatı sunan Büyükşehir Belediyesi Kılıçarslan Gençlik Merkezi, ayrıca 500 Avrupalı gencin de Türkiye’ye gelerek ülkemizi ve kültürümüzü yakından tanımaları sağlandı.

GENÇLER ERASMUS ETKİNLİĞİNE KATILDI

Öte yandan, 2011 yılından bu yana Eurodesk Temas Noktası olarak faaliyet gösteren Kılıçarslan Gençlik Merkezi, son olarak Avrupa Birliği Erasmus+ kapsamında Makedonya’nın İştip şehrinde yapılan KA2 Kapasite Geliştirme Programı’nın World Without Hate-Youth For Human Rights adlı etkinliğine katıldı.

Türkiye, İtalya, Romanya, Makedonya, Bulgaristan, Hindistan ve Gana’dan 3’er katılımcı yanı toplamda 21 katılımcının dahil olduğu projede insan hakları eğitimi alanında faaliyet gösteren eğitimciler; gençlik çalışanları ve gençlik liderlerinin yeteneklerinin artırılması, yeni metotlar öğrenilmesi ve “Pusula” Gençlerle İnsan Hakları Eğitimi Kılavuzu’nun nasıl kullanılacağı ile yine insan hakları alanında yerel aktivitelerin nasıl hazırlanacağı gibi konularda bilgi alışverişinde bulunuldu.