engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
     
 A. R. İzzet Koyunoğlu'nun Hayatı
 Konya Evi
 Müze
 Avlu
 Kütüphane
 Yayınlar
 Etkinlikler
 İletişim
 Katalog Sorgulama
    Koyunoğlu Matbu Kitaplar
    koyunoğlu Yazma Kitaplar
    Koyunoğlu Müze ve Arşivi


KOYUNOĞLU MÜZESİ, KONYA’NIN TARİHİNE VE
KÜLTÜRÜNE TANIKLIK EDİYOR

Tahir AKYÜREK
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı

İnsanın okuma serüveni çevresini tanımasıyla başlar. Okumak, insan için yemek, içmek kadar doğaldır. Bilgi çağında yaşayan insanlar için okuma artık daha da önemli hale gelmiştir. Bilgi fazlalığı ve buna karşın öğrenmeye ayrılan zamanın azlığı işimizi bir kat daha zorlaştırıyor. Şimdi değer ölçüsü bilgidir ve bilgiyi kullanma becerisiyle değerlerimize güç katarız.

Kütüphaneler, özgün düşüncelerin yeşerdiği uçsuz bucaksız bir bahçe gibidir. Bir yazarımızın deyimiyle bu bahçe, düşünceyi hasat eden aydın kişilerin ambarıdır. Aydın bir toplumun dünyası, yani yaşam alanı kütüphaneler olmalıdır. Eğer bunu başarırsak, Peyami Safa’nın Makolay’a atfettiği “Okumayı sevmeyen bir kral olmaktansa, tavan arasında kitap yığınları ortasında oturan bir fakir olmayı tercih ederim” gibi güzel sözler edecek nesiller yetiştirebiliriz. Tabi böyle bir şeyin okumayı sevdirecek kütüphaneler aracılığıyla olabileceğini hatırlatmak isterim.

Ceddimiz Selçuklu ve Osmanlılarla İslam Medeniyetini geliştirmiş diğer devletler, kitaba ve kütüphaneye önemli katkılar yapmıştır. Abbasiler ve Emeviler döneminde Kurtuba’da 600 bin ciltlik kütüphanenin kurulduğunu görüyoruz. Bağdat’ta 1066 yılında Selçuklu Veziri Nizam-ül Mülk tarafından ilk defa büyük bir kütüphane kurulmuş ve aynı zamanda medrese olarak da kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda ise Fatih, Kanuni, Sultan Selim gibi şair ve kitap seven büyük padişahlar hem kütüphane hem de vakfiye kurarak gerçekten işin ciddiyetini kavradıklarını göstermişlerdir.

Tarihimize ışık tutan kitaplar için kütüphane ne kadar elzem ise, gerçek delillerle belgeleri oluşturan kalıntılar için müzeler de o denli ihtiyaçtır. Büyükşehir Belediyemiz, kendini memleketinin tarihine adamış hayırsever Konyalılar ve ilim adamlarının bağışlarına sahip çıkarak kurduğu Koyunoğlu Şehir Müzesi ve Kütüphanesi’ni bu anlamda önemsemekte ve korumaktadır.

Müzeler, geçmişimizle tanışma ve bağ kurma için geliştirilmiş bilim merkezleridir. İlim adamlarından tutun da sıradan bir vatandaşa kadar herkes şehirle duygusal bir bağ kurmak istiyorsa, müzelerine gitmeli, kütüphanelerine sahip çıkmalıdır. Şehirde yaşamanın verdiği hazzı alabilmek ancak bununla mümkün olabilir.

Belediyelerin, “hizmet ürettim” diyebilmesi için rutin görevlerinin yanında kültürel faaliyetlerle de vatandaşlarının sosyal ihtiyaçlarını gidermesi gerekir. Şehirde yaşayan insanlara “Şehirli Olma Bilinci”nin kazandırılabilmesi için geliştirilecek perspektifte sosyal boyutun unutulmaması önemlidir. Hemşehri olmanın yolu da bu bilincin tüm şehirlilerce kabul görmesinden geçiyor.

Büyükşehir Belediyemiz, Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi’yle birlikte kültürel faaliyetleri önceleyen işlerle, hemşehrilerimizin maddi ve manevi her alanda hizmet almasını sağlayan gayretimizin nişanesi bu yayını okurlara sunuyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır