SOSYAL DOKU HARİTASI VE

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ ÖDÜLÜ


Konya Büyükşehir Belediyesi, AK Parti Genel Merkezi’nin düzenlediği proje yarışmasında “Sosyal Doku Haritası ve Sosyal Sorumluluk Projesi” ile ödüle layık görüldü. Ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sosyal belediyecilik alanında alınan ödülün önemine dikkat çekerek, halka doğrudan yapılan hizmetler nedeniyle verilen ödülü Konya adına aldıklarını söyledi.

BU ÖDÜL BİZİM İÇİN DEĞERLİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sosyal belediyecilik alanında aldıkları ödülün çok önemli olduğunu belirterek, ödülün halka doğrudan yapılan hizmetler nedeniyle verildiğini söyledi. İhtiyaç sahiplerinin yanında olmanın belediyelerin en önemli görevlerinden olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Bugüne kadar fiziki belediyecilik alanında birçok ödül aldık. Ama ödüllerin belki de en değerlisi sosyal belediyecilik çalışmaları nedeniyle alınanıdır. Konya’da Sosyal Doku Haritası hizmetimizle çok önemli bir proje yürüttük. Bu projeyle Konya’daki evlerin neredeyse tamamını arkadaşlarımız ziyaret etti. Evlerdeki insanların durumu, sosyal yapısı Kent Bilgi Sistemi’ne aktarıldı. Sisteme bakıldığında şehir genelindeki ihtiyaç sahibi, özürlü, yetim, öksüz vatandaşlarımızın bilgileri önümüze geliyor. Bu sayede kimsesizlere, ihtiyaç sahiplerine destek olmaya çalışıyoruz” dedi.


ULUSLARARASI İDARE VE BELEDİYECİLİK SİSTEMİ

VE ÇEVRE ÖDÜLÜ


İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği’nin “İdare ve Belediyecilik Sistemi” alanında birincilik, “Belediye Hizmetleri, Çevre ve Çevre Düzenleme” alanında ikincilik ödülü Konya’nın oldu. Ödülleri alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, toplantılarda Konya’yı ve Türkiye’yi başarıyla temsil ettiklerini belirterek, uluslararası ödüllerin yeni projelerin yapılmasına ve şehrin dünya şehirleri arasında tanınmasına vesile olduğunu söyledi.

Kısa adı OICC olan İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği tarafından Belediye Projeleri alanında yarışma düzenlendi. Düzenlenen yarışmaya iki ayrı proje ile katılan Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi ile “İdare ve Belediyecilik Sistemi” alanında 1., Mevlana Kültür Vadisi Projesi ile de “Belediye Hizmetleri, Çevre ve Çevre Düzenleme” alanında da 2. oldu.

OICC Genel Sekreteri Omar Abdullah Kadi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i tebrik ederek Mekke’de düzenlenecek olan ödül törenine davet etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, dünyada artan Konya ilgisinin dikkat çekici boyutlara ulaştığını kaydederek, Konya’nın Türkiye’yi dünyada temsil etme örneklerinden birinin daha yaşandığını söyledi. Konya’nın istikrarlı gelişimini sürdürdüğünü ve ödülün Konya için hayırlı olmasını dileyen Başkan Akyürek, “Bu ödüller yeni projelerin yapılmasına ve şehrimizin dünya şehirleri arasında tanınmasına, örneklik teşkil etmesine ve yeni ziyaretçilerin gelmesine vesile oluyor. Burada üye belediye başkanlarına şehrimizi tanıtıyoruz. Bu konferansta Kent Bilgi Sistemi ve Mevlana Kültür Vadisi’nin tanıtımı da yapılıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi, bilgi teknolojileri alanında çok önemli bir konumda. Türkiye’deki en başarılı Kent Bilgi Sistemi işletme yapısına sahibiz. Mevlana Kültür Vadisi de sürekli yurt içinde ve yurt dışında gündeme geliyor. Tarihi eserlerin restorasyonları devam ettikçe uluslararası ilgi de artacaktır” dedi.

OICC

OICC (Organzation of Islamic Capitals and Cities) İslam şehirlerinin kimliğinin, tarihinin ve mirasının korunması ve bu şehirlerdeki yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla 1980 yılında Mekke ve Cidde merkezli olarak kuruldu. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 1990 yılında üye olduğu OICC’ye 54 ülkede, 141 üye kayıtlıdır.


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE

KENT BİLGİ SİSTEMİ ÖDÜLÜ


Büyükşehir'e Kent Bilgi Sistemi Ödülü Konya Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile Piri Reis Harita, Gayrimenkul ve CBS Derneği tarafından düzenlenen "Piri Reis Ödülleri" Kent Bilgi Sistemleri kategorisinde, en iyi uygulama altyapısı ile ödül aldı.

25.11.2013 15:54 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile Piri Reis Harita, Gayrimenkul ve CBS Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Akıllı Altyapı ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi (SEGIS 2013) İstanbul'da yapıldı. Kongre kapsamında gerçekleştirilen "Piri Reis Ödülleri"nde Konya Büyükşehir Belediyesi, Kent Bilgi Sistemleri kategorisinde en iyi uygulama altyapısı ile ödüle layık görüldü. Ödülü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek adına İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Nurullah Osmanlı aldı.

PİRİ REİS ÖDÜLLERİ

Piri Reis Ödülleri, günümüzün modern şehircilik anlayışını daha ileri seviyeye taşıyan Coğrafi Bilgi Sistemleri teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin daha iyi tanıtılması, bu alanda yapılacak yatırımların özendirilmesi ve gündem oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen, kendi alanında Türkiye'deki ilk organizasyondur.


ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NDAN

KENT BİLGİ SİSTEMİ’NE ÖDÜL


Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi’ne, Coğrafi Bilgi Sistemi sektöründe prestij ödülü olarak kabul edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dünya CBS Günü Ödülü verildi. Ödülü Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’den Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek adına Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Bilgi Sistemi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödül verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda “Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü” dolayısıyla düzenlenen “Coğrafi Bilgi Teknolojileri ve Akıllı Kentlere Doğru Zirve ve Sergi Etkinliği” kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi’ne Dünya CBS Günü Ödülü verildi. Coğrafi Bilgi Sistemi sektöründe prestij ödülü olarak kabul edilen Dünya CBS Günü Ödülü’nü Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın’a verdi. ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) gibi kurumlar ödüle layık görülürken, Konya Büyükşehir Belediyesi ödül alan tek belediye oldu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kent Bilgi Sistemi’ne verilen ödüle şehir adına teşekkür etti. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi teknolojileri alanında çok önemli bir konumda olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Türkiye’deki en başarılı Kent Bilgi Sistemi işletme yapısına sahip belediye olarak, ülke genelindeki coğrafi veri temelinin kurulmasında ve geliştirilmesine büyük katkı sağladıklarını dile getirdi.