KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Başbakan Binali Yıldırım: Konya Anadolu’nun Kalbidir

03.03.2018 18:06
AK Parti Konya İl Teşkilatı’nın 6. Olağan Kongresine katılan Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı’ndaki şehitleri anarak, “Bu yiğitler, bu bayrak için bu vatan için canlarını verdiler. Onlara borcumuz var. Bu borcu ödemek için birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize gözümüz gibi sahip çıkacağız. 81 milyonu kardeş bileceğiz, kardeş olacağız” dedi. Konya’nın Anadolu’nun kalbi olduğunu, Hazreti Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadreddin Konevi gibi Anadolu’nun, Selçuklu’nun ve Cumhuriyet’in manevi mimarlarının bu şehirde bulunduğunu belirten Yıldırım, Konya’nın hiçbir zaman bu kutlu yürüyüşteki desteğini kendilerinden eksik etmediğini dile getirdi. Konuşmasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de örnek çalışmalar yaptığına değinen Başbakan Yıldırım, “Şehre girerken gurur duydum. Her yer pırıl pırıl, tertemiz. Konya’ya hizmet bizim için şereftir” diye konuştu.

AK Parti Konya İl Teşkilatı’nın 6. Olağan Kongresi Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Hasan Angı başkanlığındaki tek listeyle girilen kongre AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kongrede partililere hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı’nın yürütüldüğü Afrin’de terörle mücadele ederken hayatını seve seve feda eden şehitler başta olmak üzere bütün şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere hayırlı, uzun ömür diledi. Yıldırım, "Bu yiğitler, bu bayrak için bu vatan için canlarını verdiler. Onlara borcumuz var. Bu borcu ödemek için birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize gözümüz gibi sahip çıkacağız. 81 milyonu kardeş bileceğiz, kardeş olacağız. Aramıza ayrı gayrı, fitne fesat tohumu ekmek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Zeytin Dalı Harekatı’nda Mehmetçik’in karadan ve havadan büyük ve başarılı operasyon yürüttüğünü bildiren Yıldırım, "Afrin çevrelenmiş durumda. Sınırlarımıza yakın bölgelerin tamamını terör yuvalarından temizledik. Şimdi Mehmetçik’imiz özel harekatçılar, jandarmamız, polisimiz, güvenlik korucularımız ve Özgür Suriye Ordusu’na ait yiğitler adım adım Afrin’e ilerliyor. Nerede bir terör tehdidi varsa o bizim için hedeftir; bugün Afrin yarın bir başka yer. Nerede bu ülkenin sınırlarına, bu milletin can ve mal güvenliğine, toprak bütünlüğümüze yönelik bir tehdit olursa orada oluruz ve o tehdidi bertaraf ederiz" ifadelerini kullandı.

"DAHA ÇOK GAYRET EDECEĞİZ, DEMOKRASİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ"

Hazreti Mevlana’nın, "Dağınıklık, perişanlık, insanların birbirleriyle anlaşamamaları, hep nifaktan, ikiyüzlülükten meydana gelir. Rahatlık, huzur, kutluluksa birlikten doğar. Bir memlekette birlik olmazsa o memleket perişan olur" sözünü hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi: "Bu nasihata kulak veriyoruz. İşte burada 81 milyonun kardeşliğini görüyoruz. Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Boşnak, Alevi, Roman, Sünni hep biriz, beraberiz. Biz birlikte Türkiye’yiz. Daha çok gayret edeceğiz, demokrasimizi daha da güçlendireceğiz. Çok çalışacağız, ülkemizi ve bayrağımızı çok daha yükseklere çıkaracağız. İşte o zaman aziz şehitlerimize borcumuzu ödemiş oluruz."

"KONYA ANADOLU’NUN KALBİDİR"

Konya’nın, Anadolu’nun kalbi olduğunu, Hazreti Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadreddin Konevi gibi Anadolu’nun, Selçuklu’nun ve Cumhuriyet'in manevi mimarlarının bu şehirde bulunduğunu belirten Yıldırım, " Konya’nın, Türkiye’ye kazandırdığı lider, 28 Şubat'ta vefatının seneidevriyesini andığımız cennet mekan Necmettin Erbakan hocamızı da rahmetle anıyoruz" dedi.

"ONUN TEK BİR DERDİ VARDI; DEĞERLERİYLE BARIŞIK BİR TÜRKİYE"

Erbakan’ın, Türkiye’nin zor şartlarında siyaset yaptığını hatırlatan Yıldırım, "Bütün baskılara, tehditlere, imkansızlıklara rağmen hocamız, duruşunu bozmadan davasını anlattı. Onun tek bir derdi vardı; değerleriyle barışık bir Türkiye. O, Türkiye’nin birliği, beraberliği, kardeşliği için çalıştı. Çatışmayı gerilimi değil emeği, alın terini, Hakk’ı esas aldı" diye konuştu.

“28 ŞUBAT SİYASİ TARİHİMİZDE KARA BİR LEKEDİR“

28 Şubat sürecinde siyasete ve demokrasiye doğrudan müdahale edildiğini, halkın seçtiği hükümetin zorbalıkla düşürüldüğünü dile getiren Yıldırım, "28 Şubat siyasi tarihimizde kara bir lekedir. Sermaye, medya, sivil toplum kuruluşları da ne yazık ki bu darbeye destek verdi. Darbeciler, yaptıkları işin bin yıl süreceğini iddia ettiler ancak zulüm ile abat olan er geç berbat olur. Her kim siyasi iradeye, millet iradesine karşı çıkarsa yaptığının hesabını da mutlaka verecek. Bu zilleti yapanlar unutuldu ancak bu ihaneti yapanları bu millet unutmayacak. Uydurdukları irtica yaftasıyla milletin değerlerine saldırdılar. Vatanın öz evlatlarına ülkeyi dar ettiler’ ifadelerini kullandı.

“KONYA, ANADOLU’NUN ÇİMENTOSU OLDU”

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini sırasında Konya'nın da 81 milyon vatan evladı gibi dimdik durduğunu, darbecilere darbeyi vurduğunu söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti: "Konya, o gün ay yıldızlı bayrağı indirtmedi, ezanları dindirtmedi. Kadın erkek, genç yaşlı meydanlara indiniz demokrasiye sahip çıktınız. Cumhurbaşkanımıza, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıktınız. FETÖ'cü hainlerin, onların arkasındaki şer odaklarının oyunlarını bozdunuz. Konya her zaman demokrasiden yana oldu. Konya, Anadolu'nun çimentosu oldu. Konya hiçbir zaman desteğini bu kutlu yürüyüşte bizden eksik etmedi. Her seçimde rekor destek verdiniz. Sağ olun, var olun sevgili kardeşlerim."

KONYA YATIRIMLARINI ANLATTI

Konya yatırımlarını da anlatan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Biz Konya'yı biliriz, Konya da bizi bilir. Konya'nın nereden nereye geldiğini en iyi siz bilirsiniz. Konya'ya 16 yılda 44 milyar yatırım ve destek verdik. Konya'da bugün 550 bin sigortalı çalışan ve 46 binden fazla işyeri var. 2003'e kadar Konya'da sadece 167 km bölünmüş yol vardı. Biz onun üzerine 946 km bölünmüş yol yaptık. Konya'nın şehir hastanesini tamamlıyoruz. Bin yataktan fazla kapasitesi var. Metronun ihalesini de bu sene yapacağız. Konya'da Yüksek Hızlı Tren Garı'nın sözünü verdik. Lojistik Merkezi'nin sözünü verdik. Bunların inşaatına devam ediyoruz. Karaman-Konya Hızlı Trenini de bu sene açıyoruz. Karaman'dan Mersin'e hızlı tren projesinin birinci bölümü başladı. Kayseri-Nevşehir-Konya-Antalya demiryolu projesinin de etüdünü yapıyoruz. Çevre yolunun birinci bölümü bitti, ikinci etabın ihalesini yaptık, çalışmalarını yaptık. Üçüncü etap ve devamında proje tamamlanacak. Ankara'nın çevre yolundan daha uzun bir çevre yolu olacak. Konya-Ankara arasındaki seyahatlerin artık yüzde 80'i hızlı trenle yapılıyor.”

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖRNEK ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Konuşmasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de örnek çalışmalar yaptığına değinen Başbakan Yıldırım, “Şehre girerken gurur duydum. Her yer pırıl pırıl, tertemiz. Konya'ya hizmet bizim için şereftir. Konyalı iş adamlarının başarılarının daha da artmasını istiyoruz. Türkiye'nin değerlerine değer katan kim varsa başımızın tacıdır. Bizi bugüne kadar mahcup etmediniz. Hep arkamızda yanımızda oldunuz, sağolun varolun” diye konuştu.

“2019'A GİDERKEN ÜLKEMİZİ TEK BİR YUMRUK YAPALIM”

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu da kongrede yaptığı konuşmada, "Biz burada kongre icra ederken şu anda Mehmetçiklerimiz Racu'yu fethettiler, Özgür Suriye Ordusu'yla birlikte. Allah onlardan razı olsun. Allah nice fetihlerin önünü açsın. Allah, sadece toprakları değil gönülleri fethetmeyi nasip eylesin" dedi.

Türkiye güçlendikçe, mazlumun ve mağdurun yanında olmaya devam ettikçe, ülkenin önüne set çekmek isteyenlerin birtakım kumpaslar kurduğunu anlatan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: "Bu kumpasların devamı mahiyetinde Suriye üzerinden Türkiye kıskaca alınmaya çalışıldığında da elhamdülillah dirayetle, kararlılıkla üstüne gidildi ve bugün Afrin'de destanlar yazılıyor. Allah bu yolu açanlardan razı olsun” ifadelerini kullandı.

“KONYA'NIN DURUŞU, RUHU VAR”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, kongrenin hayırlı olmasını dileyerek, “AK Parti için Konya'nın, Konya için AK Parti'nin özel yeri olduğuna inanıyoruz. Konya dava şehridir. Konya'nın duruşu, ruhu var. Bu ruh, Bosna’dır, Medine'dir, Çanakkale'dir. İsrail, Kudüs'ü başkent ilan ettiğinde en güçlü ses Konya'dan çıktı. Konya başkent olmanın sorumluluğunu her zaman korudu" dedi.

“BAYRAĞI DAHA DA YÜKSEKLERE HEP BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ”

Kongreye katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 31 ilçeden gelerek 10 bin kişilik spor ve kongre merkezini hınca hınç dolduran Konyalılara teşekkür etti. Başkan Akyürek, şöyle konuştu: “Bugüne kadar hizmet eden, davamızı omuzlayan, Konyamızı başarıdan başarıya koşturan, seçimlerde her zaman bayrağı daha da yükseklere çıkarmaya çalışan teşkilat mensuplarımıza, görev yapan dava arkadaşlarımıza şükranlarımı arz ediyorum.

Bugüne kadar teşkilatlarımız adeta destan yazdılar, her zaman belediyelerimizin, partimizin, Cumhurbaşkanımız yanında oldular. Şimdi görev alacak kardeşlerimizle de aynı şekilde Allah’ın izniyle bu bayrağı daha da yükseklere hep birlikte taşıyacağız.”

“BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELİYİZ”

Dünden bugüne muhteşem şehir Konya’yı oluşturmak için hep birlikte canla başla çalıştıklarını kaydeden Başkan Akyürek, “AK Parti iktidarları döneminde Konyamız adeta birkaç Konya daha oldu. Yeni Büyükşehir Yasası ile yeni bir kalkınma hamlesini yürütüyoruz. Bugüne kadar yapılanları hep birlikte başardık. 2019’a giden süreçte de yeni destanlar yazmaya, yeni başarılara imza atmaya, Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Konyamızı yine birinciliklere taşımaya söz veriyoruz. Çünkü Lider Ülke Türkiye’yi kurabilmek için, yeni bir dünyayı hep birlikte kurabilmek için canla başla, kanımızın son damlasına kadar çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Büyük Türkiye davasını sırtlayan insanlara emeklilik yok, durmak yok, sürekli yola devam etmek var. Bu duyguyla 6. Olağan Kongremizin şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“KONYA HUZURUN DA BAŞKENTİDİR”

AK Parti İl Başkanı Hasan Angı da konuşmasına Afrin'de verilen şehitleri ve partide yaşamını yitiren üyeleri anarak başladı. Angı, "Kadim bir başkentin, Selçuklu’nun medeniyet merkezindeyiz. Bir açık hava müzesi olan Konya, içinden çıkan gönül erleriyle bu şehri huzurun da başkenti yapmıştır. Bizde nasıl bir şehirde yaşadığımızın, sorumluluğumuzun ne olduğunun farkındayız. Bundan sonra amacımız hep birlikte ilk hedef olarak 2019 seçimlerine partimizi, en yüksek oy oranına taşımaktır. Bunun için 39 bin kilometrekarenin her karışına 2 milyon 250 bin nüfusun her bireyine bu kutlu davanın heyecanını anlatacağız. Çünkü biliyoruz ki, bundan sonra yapılacak seçimler sadece Türkiye için değildir; tüm mazlum ve mağdur coğrafyanın seçimleridir. Hiçbir beklentisi ve menfaati olmadan elini onlara uzatan dünyada başka bir ülke, başka bir lider yoktur. Açıkçası bu, bizim sorumluluğumuzu ve vebalimizi çok daha fazla arttırmaktadır” diye konuştu.