KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İnsanlık Düşüncesi Peygamberlik Düşüncesiyle İç İçedir

09.12.2017 14:49
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin sanat ve kültür hayatına katkı sağlamak amacıyla düzenlediği Şehir Konferanslarına konuk olan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara, “Tasavvufun Sanata Etkisi”ni anlattı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği Şehir Konferansları’na Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara konuk oldu.

İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen konferansta Prof. Dr. Kara, kendisini dinlemeye gelenlere “Tasavvufun Sanata Etkisi” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Medeniyetlerin Peygamberlerin eseri olduğunu ve bütün medeniyetlerin Peygamberlerden eserler taşıdığını kaydeden Kara, “İnsanlık düşüncesi Peygamberlik düşüncesiyle iç içedir. Çünkü ilk insan Adem’dir ve o da Peygamberdir. Onun için biz başka medeniyetlerden de bir şey alırız. Bu bir alışveriştir. Yüksek basınç, alçak basınç meselesi gibidir. Biz kimseden hiçbir fikir almayız ama herkese fikir veririz diye bir şey yok. Etki almak ve etki etmek tabiidir” ifadelerini kullandı.