engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı  
            Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Şems-i Tebrizi Türbesi ziyareti, “Kardeşlik Yürüyüşü” ve çok sayıda serginin açılışı ile başladı.
07.12.2017 19:08 
        Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri başladı.

Bu yıl etkinlikler Şems-i Tebrizi Hazretlerinin türbesinin ziyaret edilmesiyle başladı. Buradaki etkinliğe Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

KARDEŞLİK İÇİN YÜRÜNDÜ

Protokol üyeleri ile vatandaşlar daha sonra Konya Valiliğinden başlayıp Mevlana Meydanı'na kadar “Kardeşlik Yürüyüşü” gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından meydanda Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Bölüğü tarafından bir konser verildi. Ardından Mevlana Müzesindeki Dergah Semahanesinde çocuk semazenler tarafından sema ayini icra edildi. Sema ayininin sonunda Semazenbaşı Fahri Özçakır bir Mevlevi geleneği olan "Gülbang Duası"nı okudu.

HZ. MEVLANA SEVGİYİ, BARIŞI VE KARDEŞLİĞİ TEMSİL EDİYOR

Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan ve NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker daha sonra Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından kurulan çadırı ziyaret etti. Başkan Akyürek, Hz. Mevlana’nın sevgiyi, barışı ve kardeşliği temsil ettiğini belirterek, 744. Vuslat Yıldönümü Törenlerinin vurgusunun da bunlara yönelik olduğunu söyledi. Bu seneki temanın ‘Kardeşlik Vakti’ olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, “İslam ümmetinin, tüm insanların birlik ve beraberliğine, dostluğuna vurgu yapan bir başlık. Ülkemizde kardeşliğin hakim olmasını dileme yönü de var. Programlar için emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

ETKİNLİKLER MEVLANA KÜLTÜR MERKEZİNDE DEVAM ETTİ

Vali Canbolat, Başkan Akyürek ve Cumhuriyet Başsavcısı Tezcan daha sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan İrfan Kültür Merkezi’ndeki Mevlana ve Mevlevilik Konulu Kitaplar Sergisi, Geçmişten Günümüze Şeb-i Arus Fotoğrafları Sergisi ve Geleneksel Sanatlar Sergisinin açılışını yaptıktan sonra İrfan Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundular.

Vali Canbolat, Başkan Akyürek ve Cumhuriyet Başsavcısı Tezcan son olarak Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Atölye Çalışmaları, Sanat Ocağı, Mevlevihaneler ve çeşitli konulardan oluşan sergi açılışlarını gerçekleştirdi. Protokol üyeleri kurdele kesiminden sonra sergileri tek tek gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Diğer Haberler
1 2. Uluslararası Hat, Tezhip, Minyatür ve Çini Yarışması Sonuçlandı
2 Başkan Altay’a “Stratejik Vizyon Sahibi Siyasetçi” Ödülü
3 Başkan Altay’dan Vali Toprak’a Hayırlı Olsun Ziyareti
4 Başkan Altay Dünya Belediyeler Birliği Eş Başkanlığına Seçildi
5 Dinamik Kavşaklar Trafiği Rahatlattı, Yakıt Tasarrufu Sağladı
6 Büyükşehir’den Üretime ve İstihdama Örnek Proje
7 Hemşehrilerimizle İç İçe Olmak Bize Güç Veriyor
8 Büyükşehir’den Seydişehir’e 5 Yılda 153 Milyonluk Yatırım
9 Başkan Altay Ahırlı ve Yalıhüyük’te Vatandaşlarla Buluştu
10 Büyükşehir’e Uluslararası İdeal Kent Ödülü
11Vali Canbolat’tan Başkan Altay’a Veda Ziyareti
12Başkan Altay: Konyamızı Beraber Geleceğe Taşıyalım
1329 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
14Bakan Murat Kurum: “Bakanlık Olarak Konya’ya 11,5 Milyarlık Yatırım Yaptık”
15Dijital Şehircilik Zirvesi’nde Konya Anlatıldı
16Benin Büyükelçisi Gomina Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
17Şair Veysel Öksüz Vefatının 25. Yılında Anıldı
18Hep Birlikte Çok Daha Güzel İşler Yapacağız
19Başkan Altay Çeltik ve Yunak’ta Vatandaşlarla Buluştu
20Büyükşehir Abdülhamid’i Anlatıyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.121 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 265.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır