engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı  
            Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Şems-i Tebrizi Türbesi ziyareti, “Kardeşlik Yürüyüşü” ve çok sayıda serginin açılışı ile başladı.
07.12.2017 19:08 
        Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri başladı.

Bu yıl etkinlikler Şems-i Tebrizi Hazretlerinin türbesinin ziyaret edilmesiyle başladı. Buradaki etkinliğe Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

KARDEŞLİK İÇİN YÜRÜNDÜ

Protokol üyeleri ile vatandaşlar daha sonra Konya Valiliğinden başlayıp Mevlana Meydanı'na kadar “Kardeşlik Yürüyüşü” gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından meydanda Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Bölüğü tarafından bir konser verildi. Ardından Mevlana Müzesindeki Dergah Semahanesinde çocuk semazenler tarafından sema ayini icra edildi. Sema ayininin sonunda Semazenbaşı Fahri Özçakır bir Mevlevi geleneği olan "Gülbang Duası"nı okudu.

HZ. MEVLANA SEVGİYİ, BARIŞI VE KARDEŞLİĞİ TEMSİL EDİYOR

Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan ve NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker daha sonra Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından kurulan çadırı ziyaret etti. Başkan Akyürek, Hz. Mevlana’nın sevgiyi, barışı ve kardeşliği temsil ettiğini belirterek, 744. Vuslat Yıldönümü Törenlerinin vurgusunun da bunlara yönelik olduğunu söyledi. Bu seneki temanın ‘Kardeşlik Vakti’ olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, “İslam ümmetinin, tüm insanların birlik ve beraberliğine, dostluğuna vurgu yapan bir başlık. Ülkemizde kardeşliğin hakim olmasını dileme yönü de var. Programlar için emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

ETKİNLİKLER MEVLANA KÜLTÜR MERKEZİNDE DEVAM ETTİ

Vali Canbolat, Başkan Akyürek ve Cumhuriyet Başsavcısı Tezcan daha sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan İrfan Kültür Merkezi’ndeki Mevlana ve Mevlevilik Konulu Kitaplar Sergisi, Geçmişten Günümüze Şeb-i Arus Fotoğrafları Sergisi ve Geleneksel Sanatlar Sergisinin açılışını yaptıktan sonra İrfan Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundular.

Vali Canbolat, Başkan Akyürek ve Cumhuriyet Başsavcısı Tezcan son olarak Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Atölye Çalışmaları, Sanat Ocağı, Mevlevihaneler ve çeşitli konulardan oluşan sergi açılışlarını gerçekleştirdi. Protokol üyeleri kurdele kesiminden sonra sergileri tek tek gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Diğer Haberler
1 AK Parti İl Danışma Meclisi ve Vefa Programı Düzenlendi
2 Her Hafta Sonu “Sema”da Buluşalım
3 MUBİS Muhtarlara Büyük Kolaylık Sağlıyor
4 Medeniyetimize ve Mirasımıza Çok İyi Sahip Çıkmalıyız
5 Dualarımız Kahraman Mehmetçik İçin
6 Yeni Dönemde Şehir Kimliği ve Estetiği Ön Planda Olacak
7 Alo 153 ile Kapımız Her Zaman Açık
8 Büyükşehir’in Canlı Yayın Kameralarına Büyük İlgi
9 Ankara’da Konyalılar Buluşması Yapıldı
10 Tarihi Eserler Büyükşehir Koruması Altında
11Büyükşehir’den Hafızlar İçin Daru’l Huffaz
12Konya’nın Tarihi Dokusu Belediye Başkanlarını Etkiledi
132002’den Bugüne Ülkenin Tarihini Değiştirdik
14AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya: Konya Planlamada Örnek Şehir
15AK Parti Yerel Yönetimler İç Anadolu Bölge Toplantısı Konya’da “Millete Hizmet Sevdamız Bizi Her Zaman Diri Tutuyor”
16Tarihi Alaaddin Camii’nin Restorasyonu Tamamlanan Doğu Bölümü İbadete Açıldı
17“Yeşil İçinde Konya” İçin Çalışıyoruz
18Konya’daki Bütün Camilerde Türk Bayrağı Dalgalanacak
19Ahmet Sorgun: Bayrakları En Güzel Yerlere Asmak Vatandaşlık Görevimiz
20Dev Enerji Projesi İçin Geri Sayım Başladı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır