engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı  
            Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Şems-i Tebrizi Türbesi ziyareti, “Kardeşlik Yürüyüşü” ve çok sayıda serginin açılışı ile başladı.
07.12.2017 19:08 
        Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri başladı.

Bu yıl etkinlikler Şems-i Tebrizi Hazretlerinin türbesinin ziyaret edilmesiyle başladı. Buradaki etkinliğe Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

KARDEŞLİK İÇİN YÜRÜNDÜ

Protokol üyeleri ile vatandaşlar daha sonra Konya Valiliğinden başlayıp Mevlana Meydanı'na kadar “Kardeşlik Yürüyüşü” gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından meydanda Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Bölüğü tarafından bir konser verildi. Ardından Mevlana Müzesindeki Dergah Semahanesinde çocuk semazenler tarafından sema ayini icra edildi. Sema ayininin sonunda Semazenbaşı Fahri Özçakır bir Mevlevi geleneği olan "Gülbang Duası"nı okudu.

HZ. MEVLANA SEVGİYİ, BARIŞI VE KARDEŞLİĞİ TEMSİL EDİYOR

Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan ve NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker daha sonra Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından kurulan çadırı ziyaret etti. Başkan Akyürek, Hz. Mevlana’nın sevgiyi, barışı ve kardeşliği temsil ettiğini belirterek, 744. Vuslat Yıldönümü Törenlerinin vurgusunun da bunlara yönelik olduğunu söyledi. Bu seneki temanın ‘Kardeşlik Vakti’ olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, “İslam ümmetinin, tüm insanların birlik ve beraberliğine, dostluğuna vurgu yapan bir başlık. Ülkemizde kardeşliğin hakim olmasını dileme yönü de var. Programlar için emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

ETKİNLİKLER MEVLANA KÜLTÜR MERKEZİNDE DEVAM ETTİ

Vali Canbolat, Başkan Akyürek ve Cumhuriyet Başsavcısı Tezcan daha sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan İrfan Kültür Merkezi’ndeki Mevlana ve Mevlevilik Konulu Kitaplar Sergisi, Geçmişten Günümüze Şeb-i Arus Fotoğrafları Sergisi ve Geleneksel Sanatlar Sergisinin açılışını yaptıktan sonra İrfan Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundular.

Vali Canbolat, Başkan Akyürek ve Cumhuriyet Başsavcısı Tezcan son olarak Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Atölye Çalışmaları, Sanat Ocağı, Mevlevihaneler ve çeşitli konulardan oluşan sergi açılışlarını gerçekleştirdi. Protokol üyeleri kurdele kesiminden sonra sergileri tek tek gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Diğer Haberler
1 Bayramın Sorunsuz Geçmesi İçin Tüm Tedbirleri Aldık
2 Kurban Bayramı Hayırlara Vesile Olsun
3 Yeni Köprülü Kavşaklar Şehrimize Hayırlı Olsun
4 Başkan Altay: Çocuklarımız Geleceğin Türkiye’sini İnşa Edecek
5 10. Büyükelçiler Konferansı Konya Toplantısı Yapıldı
6 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
7 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
8 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
9 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
10 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
1115 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
12Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
13Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
14“Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
15UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
16 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
17Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
18Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
19Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
20Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır