engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Sitemiz günlük ortalama
114.606
Mobil uygulamamız günlük ortalama
301.721
kez ziyaret edilmektedir.
Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir  
            Star Gazetesi Şehir Buluşmaları kapsamında düzenlenen panele katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın yeni dünyaya yeni yüzyılda söyleyecek sözü olan bir şehir olduğunu belirterek, AK Parti hükümetiyle birlikte şehircilikte yeni bir sıçramanın tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da gerçekleştirildiğini söyledi. Başkan Akyürek, Konya olarak Yeni Büyükşehir Yasası sonrası yeni yerel yönetimler döneminde başarılı bir çizgi takip ettiklerini kaydetti.
01.12.2017 12:21 
        Star Gazetesi Şehir Buluşmaları kapsamında Star Gazetesi yazarları ve TV 24 yöneticileri Konya’daki tarihi ve kültürel mekanları ziyaret ederek Konyalılarla buluştu.

ŞEHRE HAYRAN KALDILAR

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Star Gazetesi Yazarları Halime Kökçe, Yakup Köse, Ahmet Aygün Özipek ile Star Gazetesi, Akşam Gazetesi, Platin Dergisi editörleri ve televizyon yöneticileri Star Gazetesi Şehir Buluşmaları kapsamında geldikleri Konya’da ilk olarak düzenlenen şehir turuna katıldı. Konya Bilim Merkezi, Kelebekler Vadisi, Ecdat Bahçesi-Kalehan, Konya Büyükşehir Stadyumu gibi çok sayıda yatırımı inceleyen yazarlar, Mevlana Türbesi’ni de ziyaret ederek dua etti. Konya’daki gelişimden ve tarihi dokunun korunmasından çok etkilendiklerini belirten yazarlar, akşam saatlerinde de Selçuklu Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele katıldı.

KONYA BELEDİYECİLİĞİ ÖNEMLİ BİR MARKADIR

Star Gazetesi Yazarı Halime Kökçe’nin yönettiği panelde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, medya temsilcilerini Konya’da ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi. Halkın nabzını birebir tutma ve yerinde değerlendirmeler yapma fırsatı vermesi açısından şehir buluşmalarının hem gidilen şehirler için hem de giden kurum için çok faydalı olduğunu ifade eden Başkan Akyürek, Konya’nın Türk-İslam medeniyetinin kurucu şehri ve misyonu olan bir şehir olduğunu, yeni dünyaya yeni yüzyıla da bu yapısıyla söyleyecek sözü olduğunu kaydetti. “Geçmişle geleceği buluşturma sorumluluğumuz var” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Akyürek, “Kendimize misyon olarak, Konya’yı geçmişi kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe taşıma misyonunu Konya belediyeleri olarak üstelendiğimizi düşünüyoruz. Şehrimizin gücünün, misyonunun, tarihi öneminin yanında Konya belediyeciliği de önemli bir markadır. AK Parti hükümetiyle birlikte şehircilikte yeni bir sıçramayı tüm Türkiye’de olduğu Konya’da da gerçekleştirdik” dedi.

ŞEHRİN İMARI VE İNSANLARIN MUTLULĞU İÇİN ÇALIŞIYORUZ

AK Parti dönemiyle birlikte yetkilerin büyük bir çoğunluğunun yerel yönetimlere devredilerek yerel imkanların da arttığı bir dönemin yaşadığının altını çizen Başkan Akyürek, “Konya olarak yeni yerel yönetimler döneminde başarılı bir çizgi takip ediyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle birlikte birçok çalışmayla örnek oluşturuyoruz. Aslında şehircilikte, yönetimde esas amaç insanların mutlu olmasını sağlamaktır. Şehrin imarı ve insanların mutluluğunun sağlanmasıdır. Konya bu açıdan da çalışan bir şehirdir. Konya bu yönüyle de bir huzur şehri olarak, bir barış şehri olarak ve değişik özellikleri bünyesinde barındıran bir şehir olarak da temayüz ediyor. Bizler de yerel yönetimler olarak elimizden geldiği kadar bu şehrin gücüne güç katmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

KONYA’NIN EKONOMİK BAŞARI ORTALAMASI TÜRKİYE ORTALAMASINDAN DAHA İYİ

Programa katılan Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’ya dışardan bakıldığında Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilindiğini ancak bugün Konya’nın ciddi bir sanayi şehri haline geldiğine vurgu yaparak, “Konya belki de Türkiye’deki şehirler içerisinde ekonomik gelişimini en sağlıklı gerçekleştiren şehirlerden bir tanesi. Konya’nın ekonomik başarı ortalaması Türkiye’nin ekonomik başarı ortalamasından çok daha iyi” ifadelerini kullandı.

KONYA ETRAFINDAKİ İLLERİ KISKANDIRIYOR

24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, “Konya etrafındaki illeri kıskandırdığı gibi Türkiye’nin benzer durumları da dünyayı kıskandırıyor. İleriye doğru 2023, 2053, 2071’leri planlamak başlı başına bir iş. Cumhuriyet kurulduktan sonra en fazla 5’er yıllık kalkınma planları yapabilirdik biz. Hiç kimse bize bu zamana kadar 10 yıl ötesini, 25 yıl ötesini planlayan bir perspektifle gelmedi. Halbuki batılı ülkeler bunu tamamen yapıyor” sözlerini sarf etti.

KÜRESELDE YERELİ YAKALAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Şehir buluşmalarını çok önemsediğini kaydeden Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, “Çünkü yerel meselesi artık çok daha önemli hale geldi. Bir taraftan biz küresel olduk ama küreselde yereli yakalamak çok önemli. Yerel yönetimler AK Parti döneminde gerçekten büyük bir kalkınma gösterdi. Bir taraftan modern binalar güzel tesisler yapmak önemli ama ikinci kısmı da oralardaki insanları mutlu etmek aynı zamanda. Biz yakın zamana kadar hep işin birinci kısmıyla uğraştık çünkü o kısma ihtiyaç vardı. Ama bu büyük ölçüde bitti bununla paralel olarak da toplumun beklentisi değişti. Toplum artık daha üst seviye, daha nitelikli hizmet istiyor. Şehirleşme kısmı büyük ölçüde tamamlandı ama şehirlileşmek anlamında büyük beklentiler var” dedi.

Star Gazetesi Yazarı Yakup Köse, 15 Temmuz’da Anadolu’nun yürüdüğünü, tankların üzerine çıktığını belirterek, “Anadolu mermilere göğsünü gerdi. Hatta Anadolu havadaki uçağa levye attı. Bu ülkenin insanının kolay pes etmeyeceğini batı iyi anlamalı” şeklinde konuştu.

ÇOK GÜZEL BİR ŞEHRİNİZ VAR

Star Gazetesi Yazarı Halime Kökçe de, yerel yönetimlerin siyasetin bel kemiğini oluşturduğunu belirterek, “Çünkü insana en yoğun temas edilen alan yerel yönetimlerdir. Bugün açıkçası Konyalı olmayan ve İstanbul’da yaşayan ve oranın meşakkatini çeken biri olarak sizlere özendim. Gerçekten çok güzel şehriniz var” diye konuştu.

Programa Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür
2 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şeb-i Arus’a Katıldı
3 Cumhurbaşkanı Erdoğan Konyalılarla Buluştu
4 Başkan Altay İslam Sanatları Sergisi’ni İnceledi
5 Başkan Altay’dan Taziye Mesajı
6 Başkan Altay “Direnişten Şahlanışa 2023” Programında Gençlerle Buluştu
7 Adıgey Özerk Cumhuriyeti’nden Başkan Altay’a Ziyaret
8 Kamuoyuna Duyuru!
9 İslam Sanatları Yarışması’nda Dereceye Giren Eserler Konyanüma’da Sergileniyor
10 Büyükşehir’den Hz. Mevlana’nın Misafirlerine Mesnevi Sohbeti
11Konya'dan Dünyaya "Selam Vakti"
122. Uluslararası İslam Sanatları Yarışmasının Ödülleri Verildi
13Dünya Konya’da Buluşuyor
14Uluslararası Yarışmanın Ödülleri Bakan Murat Kurum’un Katılımı ile Verilecek
15Başkan Altay: Konya Bir Gönüllüler Şehri
16Başkan Altay 3 Aralık’ta Engelliler ve Aileleriyle Buluştu
17Başkan Altay: Bizim Vizyonumuz Gönüllere Girmektir
183 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun
19Restorasyonu Devam Eden Şems-i Tebrizi Mescidi ve Türbesi Şeb-i Arus Haftasında Ziyaret Edilebilecek
20Tarım Bakanı Pakdemirli Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır