KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Uluslararası İslam Sanatları Yarışmasına Yoğun İlgi

27.06.2016 16:10
Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti olması nedeniyle hat, tezhip ve minyatür dallarında düzenlediği “Uluslararası İslam Sanatları Yarışması” Türkiye’den ve İslam ülkelerinden yoğun ilgi görüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yarışmanın Konya’nın hat, tezhip ve minyatür alanında gündem olmasını ve bu sanatlara ilginin artmasını sağlayacağını söyledi. Yarışmanın jüri üyesi dünyaca ünlü hat sanatçısı Hüseyin Öksüz, “Kur’an-ı Azimüşşan Mekke’de nazil oldu, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı. Ama şimdi Konya’da da yazılıyor” dedi. Jüri üyesi hat sanatçısı Doç. Dr. Fatih Özkafa, ilginin yoğun olduğu yarışmanın 30 Eylül’de sona ereceğini belirterek, teknik detaylar hakkında bilgi verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kez düzenlediği Uluslararası İslam Sanatları yarışmasına Türkiye’den ve dünyanın farklı şehirlerinden sanatçılar ilgi gösteriyor.

Konya’nın 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti olması nedeniyle hat, tezhip ve minyatür alanında düzenlenen uluslararası yarışmanın Konya açısından önemli olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu sanatların tanıtılması, sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyledi.

Düzenlenen yarışmanın insanların geleneksel sanatlara eğilim duymasını sağlayacağını vurgulayan Başkan Akyürek, “Yarışma Konya’mızın hat, tezhip ve minyatür alanında gündem olmasıyla birlikte zaten Konya’mızda eğitimleri verilen ve canlılığını koruyan bu sanat dallarına katkı yapmış olacak. Geleneksel sanatlarımızın Türkiye’de yaşatıldığı nadir şehirlerden birisi olan Konya’mızın bu alandaki çalışmaları İslam Dünyası Turizm Başkenti vesilesiyle de artarak devam etmiş olacaktır. Bu, sadece bir yarışma değil, aynı zamanda çok önemli bir sanatsal etkinlik. Bundan sonra sürekli olarak bu yarışmaların ve çalışmaların devam etmesini diliyoruz. Bu yarışmaya katılan eserler aynı zamanda Konya’mızın kültürel mekanlarında sergilenecek ve Konya’mız yeni kültürel eserlere kavuşmuş olacak” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Dünyaca ünlü hat sanatçısı ve yarışmanın jüri üyesi Hüseyin Öksüz, Türk İslam medeniyetinin gelenekli sanatlarına ilginin son yıllarda ciddi manada arttığını söyledi.

Hat sanatının hiçbir zaman çıkmaz sokağa girmeyeceğini kaydeden Öksüz, “Yani sonu yok; bitti, bundan sonrası yapılamaz diye bir şey yok. Yani şimdi müsabaka yapılıyor. Diyelim ki 500 kişi müracaat etti. Sonunda bakıyoruz ki, 500 hattat aynı metni yazmış, hiç biri birbirine benzemez. Yani insanların birbirinin tıpkısı olmadığı gibi hat sanatının da tıpkısı olmuyor. 500’ü de güzel oluyor, 500’ü de daha önce görülmemiş bir istif oluyor. Yani sanatının değerlerini taşıyor” dedi.

Konya’nın bir başşehir olduğunu buna yakışır işler yapmak gerektiğini belirten Öksüz, Büyükşehir Belediyesi’ne tarihi ve kültürel mirasın geleceğe aktarılması çalışmaları ile sanata yaptığı katkı nedeniyle teşekkür etti.

Konya’nın son yıllarda hat sanatında önde gelen şehirlerden olduğunu kaydeden Öksüz, “Şunu bütün dünya kabul eder ki; Kur’an-ı Azimüşşan Mekke’de nazil oldu, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı. Bunu bütün hattatlar kabul eder. Ama şimdi Konya’da da yazılıyor. Uluslararası seviyede müsabakalar yapılıyor. Konyalı sanatkarlarımız Türkiye’de ve dünyanın farklı şehirlerinde yapılan yarışmalarda kendilerini gösteriyor. İnşallah daha da ileriye gidecektir. Bu gibi yarışmalar olduğu müddetçe, bu rekabet devam ettiği müddetçe seviye yükselecektir” diye konuştu.

YARIŞMA YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Yarışmanın teknik detayları hakkında bilgi veren jüri üyesi hat sanatçısı Doç. Dr. Fatih Özkafa da yarışmanın farklı İslam ülkelerinden çok fazla ilgi gördüğünü ifade etti.

Hat sanatında ilk defa bu yarışmada celi sülüs ve sülüsü birlikte bir eser üzerinde değerlendireceklerini kaydeden Özkafa, yarışmacıların Cuma Suresi’nin ilk 5 ayetinden seçilmiş ibareleri celi sülüs ve sülüs hatlarıyla yazabileceklerini, metnin geri kalan kısımlarının sülüs hattıyla yazılacağını dile getirdi.

HAT VE TEZHİP ÖZELLİKLERİ

Hatta tasarım şeklinin serbest olduğunu, yazı alanı kenarlarında uygun bir boşluk bırakılması ve ebada göre yazı alanının ayarlanması gerektiğini belirten Özkafa, “Hat eserleri murakkaya yapıştırılmadan, tezhipletilmeden sade kağıt olarak teslim edilecek. Tezhip dalında ise 50x50 cm ebadındaki bir kağıda zahriye tezhibi yapılacak. Burada da klasik teknik ve malzeme olmak üzere tasarım şekli tamamıyla serbesttir. Bütün mesele kağıt ebadının standartlara uygun olması ve tezhip alanın en az 500 cm2 olması. 500 cm2’den fazla da olabilir ama az olmaması gerekiyor. Tezhip dalında eserler murakkaya yapıştırılmış olacak, çerçeveletilmeye hazır halde isteniyor. Murakkaların oldukça düzgün olması şarttır” dedi.

MİNYATÜR

Minyatürde ise Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin Mesnevi eserinden hikayelerin konu olarak belirlendiğini kaydeden Özkafa, şöyle devam etti: “Mesnevi’den seçilmiş bir hikayenin küçük bir sahnesi minyatüre yansıtılabiliyor. Burada da teknik tamamıyla serbesttir. Yine murakka üzerine gerilmiş olmalı ve minyatür 40x60’lık bir kağıdın yüzde 70’ini dolduracak büyüklükte olmalı.”

Tüm dallarda iki yarışmacının ortak olarak yarışmaya iştirak edebileceğini, imla hatası olan eserlerin değerlendirmeye alınmayacağını kaydeden Özkafa, eserlerin çerçevesiz olarak teslim edileceğini, imza ya da mahlas gibi bir simgeler kullanmayacağını, jürinin eserleri numaralandırarak, isimlere bakılmaksızın değerlendirileceğini hatırlattı.

YARIŞMANIN ÖDÜLLERİ

Katılım formunun doldurulup 30 Eylül’e kadar eserle birlikte elden veya kargo ile teslim edilmesi gereken yarışmanın ödülleri de uluslararası düzeyde. Hat yarışmasında birinciye 15 bin, ikinciye 12 bin, üçüncüye 9 bin, mansiyon 4 bin lira, tezhip yarışmasında birinciye 13 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin, mansiyon 3 bin lira, minyatür yarışmasında birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin, üçüncüye 5 bin, mansiyon 2 bin 500 lira olarak belirlendi. Yarışmada dereceye giren eserler, yapımı tamamlanmak üzere olan İslâm Kültür Merkezi içindeki uluslararası müzede daimî olarak sergilenecek. Yarışmayla ilgili detaylı bilgiye http://konya.bel.tr/islamsanatlari sayfasından Türkçe, İngilizce, Farsça, Arapça olarak ulaşılabiliyor.